ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ

Ομάδα μαθητριών της Β΄Λυκείου του σχολείου μας με τη συνοδεία της φιλολόγου Δήμητσα Ειρήνης  και του φυσικού Στεργιούδη Ιωακείμ, επισκέφτηκαν για 2η φορά το τοπογραφικό γραφείο του κυρίου Αθανασιάδη Αλέξανδρου, στο πλαίσιο της εγκατάστασης μετεωρολογικού σταθμού στο ΓΕΛ Ορμύλιας.

Στην 2η αυτή συνάντηση αναλύθηκαν χάρτες της περιοχής  της Ορμύλιας, ενημερώθηκαν για την αλλαγή της κοίτης και την νέα οριοθέτηση του ποταμού Χαβρία, για την ανάγνωση υψομετρικών σε χάρτες, και την ορογραφία της περιοχής. Συνέκριναν χάρτες του 1936 και σύγχρονων χαρτών. Εξήχθησαν συμπεράσματα για την αλλαγή των καλλιεργειών και τις πιθανές επιδράσεις του μικροκλίματος εξαιτίας της ορογραφίας της περιοχής.

Οι μαθήτριες έθεσαν ερωτήσεις-απορίες που δημιουργήθηκαν από την 1η επίσκεψη τους  και ακολούθησε γόνιμος διάλογος μεταξύ του κυρίου Αθανασιάδη, των εκπαιδευτικών και των μαθητριών.

ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ

Κατηγορίες: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ-ΔΡΑΣΕΙΣ. Ετικέτες: , , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.