Μένουμε Σπίτι.

Αγαπητοί γονείς και μαθητές.

Εύχομαι να έχουμε όλοι υπομονή και καλή διάθεση. Ακολουθούμε τους νέους κανόνες για να συνεχίσουμε, όσο πιο σύντομα γίνεται, την καθημερινότητά μας από εκεί που την αφήσαμε.

Βρισκόμαστε μπροστά σε μια νέα πραγματικότητα της «εξ αποστάσεως εκπαίδευσης». Μαθαίνουμε κάτι καινούριο εκπαιδευτικοί, μαθητές, γονείς. Η πρόκληση είναι μεγάλη, υπάρχουν προβλήματα, με συνεργασία και κατανόηση  θα τα ξεπεράσουμε.

Λόγω της έκτακτης κατάστασης, πρωτόγνωρης για όλους μας, η επικοινωνία μας θα γίνεται πλέον, και όσο διάστημα τα σχολεία παραμείνουν κλειστά, μέσω της πλατφόρμας e-me του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και μέσω του παρόντος ιστολογίου. Δεν είναι εξ αποστάσεως διδασκαλία, αλλά μια μορφή ασύγχρονης εκπαίδευσης, για να κρατήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες μια επαφή με την εκπαιδευτική διαδικασία.

Απαραίτητη είναι η  εγγραφή-σύνδεση των μαθητών/τριών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο ( ΠΣΔ ) και θα ακολουθήσει και η είσοδος στην πλατφόρμα e-me με τους ίδιους κωδικούς. Από τη στιγμή που ολοκληρωθεί η όλη αυτή διαδικασία τότε κάθε μαθητής/τρια θα στείλει το username (όνομα χρήστη ) στο προσωπικό μου e-mail ( ioporporis@gmail.com) για να έχω τη δυνατότητα ένταξης του/της στην ψηφιακή τάξη και στην ανάθεση εργασιών.

Μένουμε Σπίτι, ακολουθούμε τους κανόνες για να προστατέψουμε  τον εαυτό μας, να προστατέψουμε τους δικούς μας ανθρώπους, να σπάσουμε την αλυσίδα μετάδοσης  και να επιστρέψουμε σύντομα στην καθημερινότητά μας.

Με εκτίμηση

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΓΕΝΙΚΑ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μένουμε Σπίτι.

Ενότητα 1η

Ερωτήσεις – Απαντήσεις

Η Αναγέννηση και η Θρησκευτική Μεταρρύθμιση
Από τις Γεωγραφικές Ανακαλύψεις στο Διαφωτισμό
Η Αμερικανική και η Γαλλική Επανάσταση

Εξάσκηση 1ης  Ενότητας

Κατηγορίες: ΜΑΘΗΜΑΤΑ Στ΄ΤΑΞΗΣ | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ιστορία

Ενότητα 10η – Ατυχήματα

Ασκήσεις Εμπέδωσης

Αντωνυμίες    Δρόμο παίρνω  δρόμο αφήνω 1  😆

Αντωνυμίες    Δρόμο παίρνω δρόμο αφήνω 2  😆

Αντωνυμίες      Δρόμο παίρνω δρόμο αφήνω 3   😆

Οι  αντωνυμίες χάθηκαν … μπορείτε να τις βρείτε;
Κατηγορίες: ΜΑΘΗΜΑΤΑ Στ΄ΤΑΞΗΣ | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γλώσσα

Γεωγραφία

Α΄ Ενότητα: Η Γη ως ουράνιο σώμα   😆

Το σχήμα και οι κινήσεις της Γης

Οι πόλοι, ο Ισημερινός, οι παράλληλο κύκλοι και οι μεσημβρινοί της Γης.

Οι γεωγραφικές συντεταγμένες της Γης.

Το ηλιακό μας σύστημα.

Η Γη ως ουράνιο σώμα. Επανάληψη.

😛  Καλή επιτυχία!!! 😛

Οι πόλοι, ο Ισημερινός, οι παράλληλοι κύκλοι και οι μεσημβρινοί της Γης

Κατηγορίες: ΜΑΘΗΜΑΤΑ Στ΄ΤΑΞΗΣ, Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γεωγραφία