22 Ιαν 2018

Physics in the English Class!

Συντάκτης: ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ | Κάτω από: Σχολείο, ΦΥΣΙΚΗ

Here are the videos we used to learn about how Newton’s laws are used in real life!

15 Ιαν 2018

Πως επιπλέουν τα πλοία

Συντάκτης: ΣΠΑΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ | Κάτω από: ΦΥΣΙΚΗ

Το παρακάτω βιντεάκι μας εξηγεί με απλό τρόπο πως επιπλέει ένα πλοίο.

8 Ιαν 2018

Εργασία στα πολυμέσα

Συντάκτης: ΣΠΑΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ | Κάτω από: ΓΕΝΙΚΑ

Να κάνετε για το επόμενο μάθημα τις παρακάτω ασκήσεις:

Να παραδωθούν σε ξεχωριστό φύλλο.

ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ

Κατατίθεται εντός της εβδομάδας στην Βουλή προς ψήφιση το πολυνομοσχέδιο με τα προαπαιτούμενα της γ’ αξιολόγησης που εμπεριέχει μέτρα για την παιδεία.

• – υποχρεωτικό 30ωρο παραμονής όλων των εκπαιδευτικών/Ε.Ε.Π./Ε.Β.Π. στα σχολεία
  • – τα κριτήρια για τις συγχωνεύσεις  σχολικών μονάδων και πιθανά συγκεκριμένος αριθμός σχολείων που θα συγχωνευθούν
  • –  η κατάργηση της ώρας σίτισης στα σχολεία ως διδακτικής ώρας

Διαβάστε όλο το άρθρο »

2 Μαρ 2015

Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Συντάκτης: ΣΠΑΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ | Κάτω από: ΓΕΝΙΚΑ

Το Πανελλήνιο Σχολικό ∆ίκτυο (www.sch.gr) και η  υπηρεσία διώξης του ηλεκτρονικού εγκλήματος της ελληνικής αστυνομίας ,θέλοντας να εξασφαλίσουν την ασφαλή παρουσία σας στη δικτυακή κοινωνία και καλή χρήση των υπηρεσιών του ∆ιαδικτύου, κατέγραψαν μια σειρά από συμβουλές. Σας παρακαλούμε να τις διαβάσετε προσεκτικά

1. Μη δίνεις σε κανέναν, ακόμα και στον καλύτερό σου φίλο, τον κωδικό πρόσβασης σου στο Διαδίκτυο. Τα μόνα άτομα που θα πρέπει να γνωρίζουν τον κωδικό είναι οι γονείς σου.

2.  Αν αισθανθείς άβολα την ώρα που συνομιλείς μέσω chatroom διέκοψε αμέσως τη συνομιλία.

3. Μην επιχειρείτε συναλλαγές μέσω του ∆ιαδικτύου για την αγορά προϊόντων και μην δίνετε στοιχεία που αφορούν πιστωτικές κάρτες.

4.  Απόφυγε να στείλεις τη φωτογραφία σου και τα προσωπικά στοιχεία σου μέσω διαδικτύου σε άγνωστο.

5. Μην ανοίγετε μηνύματα e-mail και επισυναπτόμενα αρχεία από άγνωστους αποστολείς με περίεργα θέματα (subject) ή χωρίς θέμα. Είναι πολύ πιθανό να περιέχουν ιούς και να προκαλέσουν σοβαρά προβλήματα στον υπολογιστή σας.

6. Μην χρησιμοποιείτε άκριτα οποιοδήποτε πρόγραμμα βρίσκετε στο ∆ιαδίκτυο. ∆εν είναι όλα τα προγράμματα ασφαλή ακόμα και αν εμφανίζονται ως παιχνίδια.

7.Ανέπτυξε κριτική διάθεση σε ό,τι διαβάζεις στο Διαδίκτυο. Μην εμπιστεύεσαι αμέσως ό,τι δεις στο Internet.

8. Μίλησε στους γονείς σου για τα όσα βλέπεις και ζεις όταν «σερφάρεις» στο Internet.

9. Συζητήστε με τους δασκάλους σας, τους γονείς σας και με πρόσωπα που εμπιστεύεστε για τις δραστηριότητες σας στο ∆ιαδίκτυο, ιδιαίτερα αν αντιμετωπίσετε οτιδήποτε περίεργο ή ασυνήθιστο.

10. Να έχετε πάντα υπόψη σας ότι τα προϊόντα της πνευματικής δημιουργίας (μουσική, λογοτεχνία, κινηματογράφος, video κλπ) προστατεύονται από τους νόμους και η διανομή τους μέσω του ∆ιαδικτύου είναι παράνομη πράξη.

11. Σε περίπτωση που αποφασίσεις να συναντηθείς με το «διαδικτυακό σου φίλο», ενημέρωσε τους γονείς σου ή κάποιο άτομο που εμπιστεύεσαι και φρόντισε αυτή η συνάντηση να γίνει σε δημόσιο χώρο.

Εθισμός στο Διαδίκτυο μπορεί να προκύψει με την πολύωρη ενασχόληση ατόμων σε διαδικτυακές δραστηριότητες όπως είναι τα παιχνίδια, δωμάτια συζητήσεων, ηλεκτρονικός τζόγος και άλλα.Ο εθισμός προκαλεί μείωση λειτουργικότητας του ατόμου. Συνήθως παραμελούν την προσωπική τους υγεία, γευματίζουν ανθυγιεινά, σταματούν τα αγαπημένα τους ενδιαφέροντα, εγκαταλείπουν το σχολείο, συγκρούονται έντονα στο σπίτι με τους γονείς τους, έχουν μεγάλη ένταση και θυμό που οδηγεί ακόμα και στη βία και στα ψυχολογικά προβλήματα. Τα διαδικτυακά παιχνίδια είναι ένα είδος εθισμού το οποίο έχει επηρεάσει τον τρόπο που ντύνονται κυρίως οι νέοι, τον τρόπο που αστειεύονται, το λεξιλόγιο που χρησιμοποιούν και την πολιτιστική τους ταυτότητα γενικότερα, με τον ίδιο τρόπο που επιδρούσαν σ’ άλλες εποχές τα βιβλία, τα μουσικά γκρουπ και οι κινηματογραφικές ταινίες.

Αγαπημένο

Συντάκτης: ΣΠΑΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ | Κάτω από: Μουσική

Ένα πολὐ αγαπημένο μουσικό κομμάτι, απο ένα απο τα καλύτερα βρεττανικά συγκροτήματα ever..

Απο το ΕΚΦΕ Ηρακλείου χρήσιμες οδηγίες για την ανίχνευση ιόντων, για την 2η πειραματική διαδικασία, που προτείνεται να γίνει στο κεφάλαιο των χημικών αντιδράσεων..ximikes_antidraseis