«Αντιμετώπιση τραυμάτων & ατυχημάτων στο σχολείο» – Επιμορφωτικό σεμινάριο Α.Υ.

20 Ιανουαρίου 2023 Δεν επιτρέπονται σχόλια Από Ιωάννα Μενδρινού

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας, δια των Υπευθύνων Αγωγής Υγείας, στο πλαίσιο της υποστήριξης και ενδυνάμωσης των εκπαιδευτικών, διοργανώνουν επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα:

«Αντιμετώπιση τραυμάτων & ατυχημάτων στο χώρο του σχολείου»

ΤΡΑΥΜΑ

Εισηγήτρια του σεμιναρίου είναι η πιστοποιημένη εκπαιδεύτρια και διασώστρια Πρώτων Βοηθειών κα Ειρήνη Νικάκη.

Σκοπός του σεμιναρίου είναι η απόκτηση βασικών θεωρητικών γνώσεων και δεξιοτήτων για την σωστή και έγκαιρη αντιμετώπιση τραυμάτων / ατυχημάτων στο χώρο του σχολείου με τα οποία έρχονται σε επαφή οι εκπαιδευτικοί στην καθημερινότητά τους όπως:

– Διαχείριση αιμορραγιών

– Επιδεσμολογία κακώσεων

– Άνοιγμα αεραγωγών σε τραύμα

– Ακινητοποίηση σπονδυλικής στήλης και αυχενικής μοίρας κ.α.

Το σεμινάριο απευθύνεται σε όλους/ες τους/τις εκπαιδευτικούς και στα μέλη του ειδικού εκπαιδευτικού και βοηθητικού προσωπικού όλων των σχολικών μονάδων ευθύνης των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας και θα διεξαχθεί την Τετάρτη 01 Φεβρουαρίου 2023 στο αμφιθέατρο του Ειδικού Γυμνασίου Κωφών και Βαρηκόων Αργυρούπολης (δ/νση.: Φειδίου 27 & Υμηττού 4, Αργυρούπολη, τηλ.: 210 9932732, 210 9953507), και ώρες 17:30-20:30.

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετάσχουν καλούνται να δηλώσουν συμμετοχή στην ηλεκτρονική διεύθυνση  https://forms.gle/3NHCEmw8VGReivYz8  (σε περίπτωση που η φόρμα δεν ανοίγει, αντιγράψτε τον σύνδεσμο και επικολλήστε τον στη γραμμή διεύθυνσης στον φυλλομετρητή σας) έως και τη Δευτέρα 30 Ιανουαρίου.

Όλοι/ες όσοι/ες συμπληρώσουν τη φόρμα συμμετοχής θα γίνουν δεκτοί στο σεμινάριο.

Η παρακολούθηση είναι προαιρετική, εκτός διδακτικού ωραρίου και χωρίς οικονομική επιβάρυνση για όλους/ες τους/τις συμμετέχοντες/ουσες. Προβλέπεται η επίδοση βεβαιώσεων παρακολούθησης.

Επισημαίνεται ότι για τον περιορισμό της διάδοσης του κορωνοϊού σε κλειστούς χώρους, συνιστάται η χρήση μάσκας.