«Κάθε αλλαγή μια φωτεινή αρχή!»  Ομαλή προσαρμογή στο Νηπιαγωγείο και την Α΄ Δημοτικού – Διαδικτυακό Σεμινάριο ΔΠΕ Δ΄ Αθήνας & Κυκλάδων

«Κάθε αλλαγή μια φωτεινή αρχή!» Ομαλή προσαρμογή στο Νηπιαγωγείο και την Α΄ Δημοτικού – Διαδικτυακό Σεμινάριο ΔΠΕ Δ΄ Αθήνας & Κυκλάδων

20 Οκτωβρίου 2022 Δεν επιτρέπονται σχόλια Από Ιωάννα Μενδρινού

Διαδικτυακό Εκπαιδευτικό Σεμινάριο Αγωγής Υγείας στο πρόγραμμα

«Κάθε αλλαγή μια φωτεινή αρχή»

για τη μετάβαση και ομαλή προσαρμογή στο Νηπιαγωγείο και την Α΄ Δημοτικού

σεμιαναρίου 24.10. ΚΑΘΕ ΑΛΛΑΓΗ ΜΙΑ ΦΩΤΕΙΝΗ ΑΡΧΗ

Οι Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας και Κυκλάδων, δια των Υπευθύνων Αγωγής Υγείας και Σχολικών Δραστηριοτήτων αντίστοιχα, στο πλαίσιο της υποστήριξης της σχολικής κοινότητας και των δράσεων ενδυνάμωσης των εκπαιδευτικών, προσκαλεί σε διαδικτυακό σεμινάριο εκπαίδευσης στο υλικό:

«Κάθε αλλαγή μια φωτεινή αρχή!”

Μικρές ηλιαχτίδες ενδυνάμωσης και φροντίδας μέσα από το… παράθυρο»

Συντονίστριες του σεμιναρίου είναι:

– η Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας και δημιουργός του προγράμματος κα Ιωάννα Μενδρινού, και

– η Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Κυκλάδων κα Χρυσάννα Διαμαντή.

Περιγραφή σεμιναρίου

Το σεμινάριο αφορά στην παρουσίαση του εγκεκριμένου εκπαιδευτικού υλικού με τίτλο: «“Κάθε αλλαγή μια φωτεινή αρχή!” Μικρές ηλιαχτίδες ενδυνάμωσης και φροντίδας μέσα από το… παράθυρο» της κ. Μενδρινού.

Το υλικό εκπονήθηκε για τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων (θεματική ενότητα ΖΩ ΚΑΑΛΥΤΕΡΑ-ΕΥ ΖΗΝ) και προσφέρεται στη βιβλιοθήκη του προγράμματος επιμόρφωσης εκπαιδευτικών του ΙΕΠ. Πρόκειται για ένα δομημένο πρόγραμμα κοινωνικο-συναισθηματικής υποστήριξης μαθητών/τριών που στοχεύει στην ομαλή μετάβαση και προσαρμογή στο Νηπιαγωγείο και στην Α΄ Δημοτικού.

Με βασικά υλικά

• τα ατομικά αποθέματα,
  • τη σύνδεση,
  • τις επιθυμίες και τα όνειρα των παιδιών,
  • τη φαντασία (ασφαλές κι ελκυστικό μυθοπλαστικό πλαίσιο),

και εργαλεία

• τη δραματική τέχνη στην εκπαίδευση και ρουτίνες σκέψης από την εργαλειοθήκη Project Zero του Harvard Graduate School of Education,

αναμένεται η ενίσχυση των μικρών μαθητών ώστε να αντέχουν και να διαχειρίζονται με ενεργητικό τρόπο τις «αλλαγές» της ζωής, και μέσα από αυτές να νιώθουν περηφάνεια για τα επιτεύγματά τους, να εξελίσσονται και να προοδεύουν.

Το σεμινάριο λόγω του περιεχομένου του απευθύνεται σε όλους ανεξαιρέτως τους εκπαιδευτικούς ΠΕ60, ΠΕ70 και ειδικοτήτων, στο ειδικό εκπαιδευτικό ή βοηθητικό προσωπικό, και κυρίως σε όσους εμπλέκονται στο Νηπιαγωγείο και στην Α΄ Δημοτικού κατά το τρέχον σχολικό έτος. Προβλέπεται επίδοση υποστηρικτικού εκπαιδευτικού υλικού και βεβαίωση συμμετοχής στους/στις συμμετέχοντες/ουσες.

Χρόνος και τόπος διεξαγωγής του σεμιναρίου:

Το σεμινάριο θα υλοποιηθεί τη Δευτέρα 24 Οκτωβρίου 2022 κατά τις ώρες 18.00 – 21.00.

Υποβολή αίτησης συμμετοχής

Οι εκπαιδευτικοί και τα μέλη του ειδικού εκπαιδευτικού και βοηθητικού προσωπικού που επιθυμούν να συμμετάσχουν στο σεμινάριο καλούνται να συμπληρώσουν την αίτηση συμμετοχής στον σύνδεσμο https://forms.gle/5RUknTkeRzPaNmdQA έως και το Σάββατο 22 Οκτωβρίου (σε περίπτωση που η φόρμα δεν ανοίγει, αντιγράψτε το url του συνδέσμου και επικολλήστε το στη γραμμή διεύθυνσης στον φυλλομετρητή σας).

Η ενημέρωση για το σύνδεσμο πρόσβασης στην πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης θα αποσταλεί σε όλους και όλες που ενδιαφέρονται, στο προσωπικό τους email

Η παρακολούθηση του σεμιναρίου είναι προαιρετική και χωρίς οικονομική επιβάρυνση για όλους/ες τους/τις επιμορφούμενους/ες.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε με την Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας της ΔΠΕ Δ΄ Αθήνας.

Δείτε όλο το υλικό εδώ:https://blogs.sch.gr/imendrinou/files/2022/10/Κάθε-αλλαγή-μια-φωτεινή-αρχή.pdf