Βιωματικό Εκπαιδευτικό Σεμινάριο Αγωγής Υγείας στο πρόγραμμα «Γυμνάσιο Ερχόμαστε»

27 Σεπτεμβρίου 2022 Δεν επιτρέπονται σχόλια Από Ιωάννα Μενδρινού

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας, δια της Υπεύθυνης Αγωγής Υγείας, σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων & Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας «Σταθμός» των Δήμων Καλλιθέας & Μοσχάτου -Ταύρου, στο πλαίσιο της υποστήριξης της σχολικής κοινότητας και των δράσεων ενδυνάμωσης των εκπαιδευτικών, διοργανώνουν εκπαιδευτικό σεμινάριο που στηρίζεται στο υλικό πρόληψης:

« Γυμνάσιο ερχόμαστε »

GYMNASIO ERXOMASTE εξώφυλλο

Περιγραφή σεμιναρίου:

Το σεμινάριο επικεντρώνεται στην παρουσίαση του υλικού πρόληψης « Γυμνάσιο ερχόμαστε » το οποίο αφορά στη μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο και απευθύνεται σε 10 εκπαιδευτικούς της ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού, και εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων ή ειδικού εκπαιδευτικού προσωπικού που εμπλέκονται στην Στ’ τάξη Δημοτικών Σχολείων των Δήμων Καλλιθέας και Μοσχάτου-Ταύρου.

Έχει ως στόχο την ταχύρρυθμη εκπαίδευση τους πάνω σε θέματα που αφορούν σε τεχνικές επικοινωνίας, αναγνώρισης και έκφρασης συναισθημάτων, συνεργασίας, διαχείρισης των αλληλεπιδράσεων μεταξύ των μελών της ομάδας, και προετοιμασίας των μαθητών για το επόμενο στάδιο της ζωής τους.

Η θεματολογία του σεμιναρίου επικεντρώνεται στα εξής θέματα:

• Γνωριμία – Συμβόλαιο
  • Η φιλία ένας σημαντικός δεσμός
  • Επιρροές – Αποφάσεις
  • Εξαρτήσεις – ενδοσχολική βία – τρόποι αντίστασης
  • Μεγαλώνω και αλλάζω (συμπεριφορά, σώμα, δεξιότητες)
  • Επίσκεψη στο Γυμνάσιο της περιοχής
  • Εγώ μπροστά στο Γυμνάσιο

Η μεθοδολογία του σεμιναρίου στηρίζεται στο βιωματικό τρόπο μάθησης παρέχοντας τη δυνατότητα στους/στις εκπαιδευτικούς μέσα από την προσωπική τους εμπειρία να κατανοήσουν τον τρόπο εφαρμογής του προγράμματος στην σχολική τάξη.

Υπεύθυνη του σεμιναρίου είναι η ψυχολόγος και στέλεχος του Κέντρου Πρόληψης κα Ιωάννα Κατσιαφλιάνη.

Χρόνος και τόπος διεξαγωγής του σεμιναρίου:

Το σεμινάριο θα υλοποιηθεί σε τρεις (3) συναντήσεις, ημέρα Τετάρτη  και στις ημερομηνίες: 12/10, 19/10 και 26/10, κατά τις ώρες 17.00 – 19.30, στο χώρο του Κέντρου Πρόληψης (Πατριάρχου Γρηγορίου Ε΄ 65, Καλλιθέα 176 76,  χάρτης ).

Υποβολή αίτησης συμμετοχής

Οι εκπαιδευτικοί και τα μέλη του ειδικού εκπαιδευτικού και βοηθητικού προσωπικού που επιθυμούν να συμμετάσχουν στο σεμινάριο καλούνται να συμπληρώσουν την αίτηση συμμετοχής στον σύνδεσμο https://forms.gle/qEireXj1S31shSgDA έως την Τετάρτη 5 Οκτωβρίου (σε περίπτωση που η φόρμα δεν ανοίγει, αντιγράψτε το url του συνδέσμου και επικολλήστε το στη γραμμή διεύθυνσης στον φυλλομετρητή σας).

Τα κριτήρια επιλογής των επιμορφούμενων είναι:

(α) η σειρά προτεραιότητας με βάση τη χρονοσήμανση της αίτησής τους και

(β) η άσκηση διδακτικών καθηκόντων σε ΣΤ΄ Δημοτικού κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά.

Το εκπαιδευτικό υλικό «Γυμνάσιο ερχόμαστε» (εγκεκριμένο από το Ι.Ε.Π.) θα επιδοθεί σε ηλεκτρονική μορφή με την ολοκλήρωση της εκπαίδευσης στους/στις συμμετέχοντες/ουσες και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο από εκπαιδευμένους εκπαιδευτικούς.

Μετά το πέρας του σεμιναρίου θα υπάρχει δυνατότητα ατομικής και ομαδικής εποπτείας.

Η παρακολούθηση είναι προαιρετική και χωρίς οικονομική επιβάρυνση για όλους/ες τους/τις συμμετέχοντες/ουσες.

Για περαιτέρω πληροφορίες μπορείτε να καλείτε στο τηλέφωνο του ΚΠ  ΣΤΑΘΜΟΣ   2109533488 και ώρες 09.00 – 13.00μ.μ.

AFISA ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ