Στο πλαίσιο του Erasmus+ KA1 καθηγητές του Γυμνασίου Παραλίας Καλαμάτας συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Καινοτόμες πρακτικές διδασκαλίας, μάθησης και διαχείρισης σχολικής τάξης», που πραγματοποιήθηκε στο Μπαθ της Αγγλίας. Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από τον φορέα επιμόρφωσης Μerganser, που εδρεύει στην πόλη.
Αρχεία για Ιούνιος, 2021
UNICEF: σχολεία υπερασπιστές των παιδιών
Το φάσμα της πείνας, της απουσίας περίθαλψης και εκπαίδευσης, της εκμετάλλευσης των παιδιών στον αναπτυσσόμενο κόσμο και η ανάγκη προάσπισης των δικαιωμάτων των παιδιών σε όλο τον κόσμο αναδείχθηκαν στο πρόγραμμα “Unicef: σχολεία υπερασπιστές των παιδιών”. Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από τους μαθητές της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου Πεταλιδίου (2011-2012).
“Το όνειρό μου”: μια ιδέα για την συμπερίληψη στο σχολικό περιβάλλον
Στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής δράσης “Φτιάξε μια φωτο-ιστορία”, που διοργάνωσε το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων, οι μαθητές του τμήματος Β5 του Γυμνασίου Παραλίας Καλαμάτας δημιούργησαν ένα βίντεο με θέμα τη συμπερίληψη και την ομαδικότητα (2020-
Σχολικός εκφοβισμός
6 Μαρτίου 2021: Πανελλήνια ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Οι μαθητές του τμήματος Β4 του Γυμνασίου Παραλίας Καλαμάτας ζωγράφισαν το δικό τους μήνυμα.
“Αρνούμαι”, Αντώνη Σαμαράκη (Βιβλιοπαρουσίαση)
![CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 90](https://blogs.sch.gr/ifavvata/files/2021/06/Antonis_Samarakis-150x150.jpg?x27152)
Στο πλαίσιο της Φιλαναγνωσίας οι μαθητές του τμήματος Α5 του Γυμνασίου Παραλίας Καλαμάτας παρουσίασαν το βιβλίο “Αρνούμαι”, του Αντώνη Σαμαράκη (2019-2020).
Ένα διαχρονικό μήνυμα του Bertrand Russel
![](https://blogs.sch.gr/ifavvata/files/2021/06/800px-Bertrand_Russell_transparent_bg-150x150.png?x27152)
Μια πνευματική και ηθική παρακαταθήκη του φιλόσοφου και μαθηματικού Bertrand Russel (συνέντευξη στο BBC το 1952).
Στέλλα Βιολάντη (θέατρο της Δευτέρας – απόσπασμα από το βιβλίο της Ν. Λογοτεχνίας Β΄ Λυκείου)
http://ebooks.edu.gr/ebooks/v/html/8547/2702/Keimena-Neoellinikis-Logotechnias_B-Lykeiou_html-empl/index_a_05_01.html
Η γέννηση του κινηματογράφου και η ιστορία του Hollywood
![Διαφάνεια1](https://blogs.sch.gr/ifavvata/files/2021/06/Διαφάνεια1-1-150x150.jpg?x27152)
Η ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ HOLLYWOOD Δημιουργίες ομάδας μαθητών της Γ΄τάξης του Γυμνασίου Παραλίας Καλαμάτας, που συμμετείχαν στο πολιτιστικό πρόγραμμα “Κινηματο-γράφω” (2020-2021).
“Two and Two”, by Babak Anvari (2011)
![IMG_20210305_123341](https://blogs.sch.gr/ifavvata/files/2021/06/IMG_20210305_123341-150x150.jpg?x27152)
Σε μια γκρίζα, μουντή αίθουσα διδασκαλίας ένας αυστηρός δάσκαλος ανακοινώνει στους μαθητές ότι οι αλήθειες που πιστεύουν, δεν ισχύουν πια. Εξαναγκάζει τους μαθητές να παραδεχτούν ότι 2+2 =5 !! Σε ποιο σημείο θα φτάσει η πλύση εγκεφάλου; Πώς θα αντισταθούν οι μαθητές; Σε λιγότερο από 8 λεπτά η ταινία αναδεικνύει με αλληγορικό τρόπο την αντίσταση […]
Κινηματο-γράφω
![ΣΙΝΕΜΑ, ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ!!](https://blogs.sch.gr/ifavvata/files/2021/06/ΣΙΝΕΜΑ-ΑΓΑΠΗ-ΜΟΥ-1-150x150.jpeg?x27152)
Το πολιτιστικό πρόγραμμα είχε ως στόχο τον κινηματογραφικό γραμματισμό των μαθητών, την κριτική θέαση, την πρόκληση ενσυναίσθησης, δημιουργικού διαλόγου και έκφρασης. Υλοποιήθηκε κατά το σχολικό έτος 2020-2021 με ομάδα μαθητών της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου Παραλίας Καλαμάτας.
Πρόσφατα σχόλια