ΗΛΙΑΧΤΙΔΑ

ΦΩΤΕΙΝΕΣ ΑΝΑΛΑΜΠΕΣ

ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤ΄ ΣΤΗΝ η-τάξη (e-class)

Για να μεταφερθείτε στην η-τάξη του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου πατήστε εδώ

ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ (σαν παιχνίδι)

Από την Κυπριακή Μαθηματική Εταιρεία. Νοερά και χωρίς μολύβι ή κομπιουτεράκι. Τις απορίες σου στα σχόλια. Πατήστε εδώ

ΓΛΩΣΣΑ 4 (ορθογραφία ι ή ει ;)

Πρώτα να συμπληρώσεις με ι ή ει και μετά να διορθώσεις μόνος/η σου με χρήση λεξικού. Πάτησε εδώ

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΜΥΝΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ (για ΣΤ΄ τάξη- Πολ. Κοιν. Αγωγή)

Αγαπητά μου παιδιά, αν δεν είχαν κλείσει τα σχολεία, το επόμενο μάθημα θα είχε σχέση με τα γεγονότα που ζούμε σήμερα. Ευκαιρία είναι, λοιπόν, να ασχοληθείτε με το θέμα αυτό, για να πάρετε χρήσιμες πληροφορίες, μιας που είστε και εσείς πρωταγωνιστές στην κατάσταση αυτή. Πατήστε εδώ για να ανοίξετε το συγκεκριμένο μάθημα, μελετήστε το προσεκτικά και ακολουθήστε τις οδηγίες. Όταν τελειώσετε, απαντήστε στα σχόλια ακριβώς από κάτω. Θα ήθελα να το ολοκληρώσετε μέχρι την 26/3/2020 το απόγευμα. Καλή δουλειά.

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΖΛ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ;

Πάτησε εδώ για να κάνεις το παζλ

ΤΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

Πατήστε εδώ για να λύσετε το σταυρόλεξο

ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ ΑΛΛΑ …

φροντίζουμε, αγαπητά μου παιδιά, να περνάμε δημιουργικά και ευχάριστα. Η κατάσταση αυτή που ζούμε είναι άσκηση υπομονής. Εσείς οι μικροί ήρωες να φροντίζετε ο ένας τον άλλον στο περιβάλλον σας. Θα έρθει η στιγμή που θα επιστρέψετε στο αγαπημένο σας σχολείο. Μέχρι τότε η επικοινωνία μας θα γίνεται με άλλους τρόπους.
Μπορείτε να επιλέξετε δραστηριότητες που προτείνονται εδώ και οι οποίες είναι σε κατηγορίες αριστερά πάνω από το ρολογάκι. Αν θέλετε να πείτε κάτι, γράψτε το στα σχόλια κάτω από τις δραστηριότητες. Καλή επικοινωνία.

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΛΩΣΣΑΣ 3 (Υποκείμενο – Κατηγορούμενο) για Ε΄, ΣΤ΄

Πατήστε εδώ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΛΩΣΣΑΣ 2 (Μεταβατικά – αμετάβατα ρήματα, αντικείμενο) για Ε΄, ΣΤ΄

Πατήστε εδώ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΛΩΣΣΑΣ 1 (για την ΣΤ΄ ή και Ε΄ τάξη – Υποτακτική, σύνταξη, δευτερεύουσες προτάσεις κ.ά.)