1685087576190

101 χρόνια έχουν παρέλθει από ένα μελανό για τη χώρα μας γεγονός, τη μικρασιατική καταστροφή. Πάνω από 1 εκατομμύριο ψυχές ξεριζώθηκαν και υποχρεώθηκαν να εγκαταλείψουν τις πατρογονικές τους εστίες και να αναζητήσουν ασφάλεια στην Ελλάδα. Το επώδυνο της εμπειρίας του ξεριζωμού και της προσφυγιάς παρέμεινε στη συλλογική μνήμη και μέσα από διάφορες πολιτιστικές εκδηλώσεις – ειδικά τα δύο τελευταία χρόνια – επιχειρείται να διατηρηθεί και να  μεταλαμπαδευτεί και στις νεότερες γενιές.

Μια ξεχωριστή προσπάθεια, για να παραμείνουν «ζωντανές» οι μνήμες και να διδαχθούν οι νέες γενιές, αντλώντας διδάγματα από το παρελθόν, πραγματοποιήθηκε στις 19/5/23 στο Βλαχάκειο ίδρυμα της Βιάννου από τη θεατρική ομάδα «Σβούρα». Μια ημέρα ιδιαίτερα φορτισμένη συγκινησιακά, δεδομένου ότι έχει ανακηρυχθεί σε εθνική ημέρα μνήμης της ποντιακής γενοκτονίας.

Με όχημα το θέατρο, ένα από τα πιο πολύτιμα πολιτιστικά και εκπαιδευτικά στοιχεία, οι ηθοποιοί αφηγήθηκαν την επίπονη ιστορία της προσφυγιάς μέσα από την πορεία μιας οικογένειας Μικρασιατών. Με την καθηλωτική ερμηνεία τους οι ηθοποιοί Γιάννης Πανταγιάς, Ράνια Σμαργιανάκη, Χρόνης Σαπουντζάκης, η ηθοποιός – εκπαιδευτικός του σχολείου μας, Γυμνασίου Βιάννου, Αικατερίνη Βρέντζου και ο μουσικός Ισίδωρος Βαρδαρός, έγιναν φορείς γνήσιας ψυχαγωγίας, παρέχοντας στους θεατές ανάταση ψυχής μέσα από την αριστοτελική «κάθαρση» στην οποία οδήγησε τους θεατές η ιστορία της οικογένειας Μικρασιατών προσφύγων και φορείς παιδείας, διδάσκοντας ενσυναίσθηση. Μετέδωσαν επιπρόσθετα ιστορικές γνώσεις – ειδικά στους μαθητές και τις μαθήτριες, με σκοπό να φωτίσουν τον προσανατολισμό των θεατών προς το ιστορικό παρελθόν που νοηματοδοτεί το ρευστό παρόν.

Η τόσο σημαντική αυτή πολιτιστική δράση πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία του Γυμνασίου Βιάννου, την ευγενική χορηγία της Περιφέρειας Κρήτης και του Βλαχάκειου Πνευματικού Κέντρου Βιάννου.