Διαβάζοντας λογοτεχνία στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας!

Οι σχολικές βιβλιοθήκες προσφέρουν το χώρο, τα βιβλία και το περιβάλλον για να βοηθήσουμε τους μαθητές και τις μαθήτριες να εξοικειωθούν με το βιβλίο και την ανάγνωση, να ενεργοποιήσουν τη σκέψη, την κρίση και τη φαντασία τους. Η ανάγνωση μας προσφέρει κάτι που φαίνεται απλό, στην ουσία όμως είναι μεγαλειώδες: Μας μαθαίνει να σκεφτόμαστε!

Στο σχολείο μας είμαστε τυχεροί, καθώς διαθέτουμε μία “ζεστή” βιβλιοθήκη, εμπλουτισμένη με πολλούς τίτλους βιβλίων και η πηγή της γνώσης βρίσκεται στην ουσία δίπλα μας! Έτσι, τα παιδιά της Β Λυκείου, στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, είχαν την ευκαιρία να διαβάσουν το βιβλίο “Λωξάντρα” της Μαρίας Ιορδανίδου, να συζητήσουν και να γίνουν καλύτεροι αναγνώστες, με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού κ. Μάνθου Βασιλικής, κλ.ΠΕ02.

Πρόθεσή μας να καλλιεργήσουμε την κουλτούρα της αγάπης για το βιβλίο και το διάβασμα και σιγά-σιγά νοιώθουμε ότι αρχίζουμε να το πετυχαίνουμε, συνεχίζοντας τις ημέρες ανάγνωσης και σε άλλες τάξεις του σχολείου!