Αρχική » Ανακοινώσεις » 4ος Διαγωνισμός δημιουργίας βίντεο και παραγωγής λογοτεχνικού κειμένου στη γαλλική γλώσσα με θέμα: “Φως!”

Μάρτιος 2015

Μάρτιος 2015

Στο πλαίσιο του Διεθνούς έτους του Φωτός και των τεχνικών που το χρησιμοποιούν (2015), ο APF FU Ελλάδας -μέλος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Καθηγητών Γαλλικής- σε συνεργασία με τη CEO (Επιτροπή Δυτικής Ευρώπης), διοργανώνει τον τέταρτο διαγωνισμό δημιουργίας βίντεο και παραγωγής λογοτεχνικού κειμένου (πεζογραφίας ή ποίησης) στη γαλλική γλώσσα προτείνοντας στους μαθητές και φοιτητές να πραγματοποιήσουν ένα γραπτό έργο ή μία ψηφιακή μορφή βίντεο, με θέμα: Φως!
Σε ποιους απευθύνεται: Ο διαγωνισμός είναι ανοικτός σε όλους τους μαθητές που θέλουν να εκφραστούν για το θέμα, ανεξάρτητα από την ηλικία, και οι οποίοι φοιτούν σε δημόσια ή ιδιωτικά εκπαιδευτικά ιδρύματα της πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας ή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, σπουδάζουν γαλλικά ως πρώτη ή δεύτερη ξένη γλώσσα, ή μαθαίνουν γαλλικά στο σπίτι ή σε Κέντρο Ξένων Γλωσσών.
Βραβεία:
i. Σε επίπεδο CEO:
Η νικήτρια συμμετοχή σε κάθε κατηγορία του συνδέσμου θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα της CEO μεταξύ 22 και 30 Ιουνίου 2015.
Για κάθε κατηγορία, θα απονεμηθούν τρία βραβεία (1ο,2ο,3ο) ανάλογα με τον αριθμό των ψήφων που θα λάβει κάθε υποψηφιότητα. Τα βραβεία που θα απονεμηθούν από τη CEO ανέρχονται – για πρώτη φορά – στα 600 € που θα διανεμηθούν στους νικητές.
ii. Σε εθνικό επίπεδο – Σύνδεσμος Καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης – Ελλάδας:
Τα βραβεία (βεβαιώσεις και δώρα), προσαρμοσμένα στο κοινό, θα απονεμηθούν στους νικητές κατά κατηγορία και επίπεδο.
Βεβαιώσεις συμμετοχής θα δοθούν σε όλους τους μαθητές που θα συμμετάσχουν στο διαγωνισμό καθώς και στους καθηγητές τους.
Εγγραφή και ημερομηνία: Οι συμμετέχοντες θα πρέπει να συμπληρώσουν τις αιτήσεις που θα βρουν στην ιστοσελίδα του APF FU ΕΛΛΑΔΑ www.apf.gr και να τις στείλουν στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου info_at_apf.gr (αντικαταστήστε το _at_ με @).
Προθεσμία αποστολής βίντεο: 30 Απριλίου 2015 τα μεσάνυχτα.

Το βίντεο θα πρέπει να σταλεί σε CD-ROM ή DVD, στη διεύθυνση Ζωοδόχου Πηγής 38-40 – 10681 Αθήνα Ελλάδα ή ηλεκτρονικά στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου info_at_apf.gr (αντικαταστήστε το _at_ με @)
Πληροφορίες: κα Ισμήνη Ρέμπελου irempelou@yahoo.fr, 697 8 518535 & κα Ράνια-Σταυρούλα Σκαρτσιούνη rania@adrsoftware.gr
Συνημμένα θα βρείτε τον κανονισμό του Διαγωνισμού, το Έντυπο Ατομικής Συμμετοχής καθώς επίσης και το Έντυπο Συλλογικής Συμμετοχής, τα οποία είναι διαθέσιμα και μέσω της ιστοσελίδας του APF FU www.apf.gr.