Εορτασμός 25ης Μαρτίου

Συγγραφέας: | 23 Μαρτίου 2024
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εορτασμός 25ης Μαρτίου |

Μία πολύ ξεχωριστή γιορτή για την επανάσταση του ελληνικού έθνους το 1821, παρουσίασαν μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, που εντυπωσίασαν και καταχειροκροτήθηκαν από όσους βρέθηκαν στο αμφιθέατρο του σχολείου μας την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024.

Με ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον βίντεο για την ιστορία της υποδούλωσης και επανάστασης του ελληνικού λαού ξεκίνησε η γιορτή μας και στη συνέχεια…

IMG 85a2be2fb5c05169ad45cf62804868fb V

οι μαθητές και οι μαθήτριες αυτοπαρουσιάστηκαν ως ήρωες και ηρωίδες της ελληνικής επανάστασης του 1821.

Ένα δρώμενο με τίτλο “Ήρωας και ηρωίδα δε γεννιέσαι…γίνεσαι!

Ακολούθησε η συγκλονιστική θεατρική παράσταση “Οι Σουλιώτισσες και ο χορός του Ζαλόγγου στο γυμνάσιο της Τραγαίας“, όπου τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και εισέπραξαν παρατεταμένο χειροκρότημα!

Στη συνέχεια έγινε παρουσίαση του εικαστικού έργου “Βοηθήστε να κοπούν τα σχοινιά” με θέμα την σεξουαλική κακοποίηση ανηλίκων, της Δήμητρας Καρποντίνη, το οποίο διακρίθηκε στον Πανελλήνιο διαγωνισμό Hackathon/Selma της Ιατρικής Σχολής Αθηνών για την ψυχική υγεία των εφήβων.Μετά το τέλος της παρουσίασης, της απονεμήθηκε έπαινος.

IMG 20240322 095759

Ακολούθησε απονομή επαίνων και βεβαιώσεων συμμετοχής σε μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας για τη συμμετοχή τους στο σχολικό λογοτεχνικό διαγωνισμό, με θέμα τη “Θάλασσα”.

IMG 20240322 100129

Ευχαριστούμε θερμά τις κυρίες Δέτση Καλλιόπη – Φιλόλογο και Κωνσταντινίδου Ιωάννα – Φιλόλογο Ε.Α.Ε. για την υπέροχη γιορτή που ετοίμασαν για την εθνική μας επέτειο.

IMG 20240322 090530

Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά γι’ αυτή την άριστη γιορτή, που με τόση χαρά και αγάπη παρουσίασαν!!!

Μπράβο παιδιά!Και του χρόνου!

κάτω από: Αρχειακό υλικό, Εκδηλώσεις
Ετικέτες: