Γυμνάσιο Θήρας

Κατηγορίες:

Ετικέτες

Blogroll

Λειτουργία σχολείου στις θερινές διακοπές

Κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού το σχολείο θα είναι ανοικτό κάθε Πέμπτη από 9:00 ως 12:00.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΕ ΓΕΛ Η ΕΠΑΛ

Από σήμερα 28 Ιουνίου και έως τις 07 Ιουλίου και ώρα 23:59, οι κηδεμόνες των μαθητών και μαθητριών θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση» για εγγραφή σε Γενικό Λύκειο (ΓΕ.Λ.) ή σε Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑ.Λ.).
Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής «e-εγγραφές», στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

ή μέσω της διαδικτυακής πύλης

συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.
Ο κηδεμόνας που έχει δηλώσει στο σχολείο ότι θα κάνει την εγγραφή του μαθητή ή της μαθήτριας θα χρειαστεί:

1. Τους κωδικούς του ΓΓΠΣ (taxis):
2. Την ακριβή ημερομηνία γέννησης του/της μαθητή/τριας.
3. Τον Αριθμό Μητρώου μαθητή/τριας, (Α.Μ.) ο οποίος αναγράφεται σε έγγραφα από το σχολείο, όπως η βαθμολογία της τρέχουσας σχολικής χρονιάς.

Ο κηδεμόνας θα πρέπει να υποβάλλει την αίτηση εγκαίρως, καθώς αν υπάρχει θέμα διόρθωσης, θα πρέπει να διορθωθεί από το Γυμνάσιο άμεσα.

Περιβαλλοντική

Μετά το Γυμνάσιο… τι;

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών και μαθητριών της Γ’ τάξης
του σχολείου μας,

μετά την ολοκλήρωση της υποχρεωτικής εκπαίδευσης των μαθητών/τριών μας στην Γ’ τάξη
του Γυμνασίου, ενδεχομένως να σας έχει προβληματίσει η πορεία που θα
ακολουθήσουν στη συνέχεια.

Ο παρακάτω οδηγός έχει ως σκοπό την πληροφόρηση σας για τις διαθέσιμες επιλογές, για
τα επόμενα βήματα στην εκπαίδευση τους.

Τον οδηγό επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας κ. Μπουτσάκη Αικατερίνη (Φιλόλογος), η κ. Σταυρακάκη Πηνελόπη (Μαθηματικός) και ο κ. Μάλτας Μιχαήλ (Φυσικός).

Ε

Πρόγραμμα Συναντήσεων Εκπαιδευτικών – Γονέων

Οι συναντήσεις των εκπαιδευτικών με τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριων του σχολείου μας θα γίνονται δια ζώσης  σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

Πρόγραμμα-Συναντήσεων-Εκπαιδευτικών-Γονέων-4-2

Παρακαλούμε να ελέγχετε το παραπάνω πρόγραμμα για πιθανές αλλαγές πριν την επίσκεψή σας στο σχολείο.

ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2022-23

Για το σχολικό έτος 2022-2023,  η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα: Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά. Τα μαθήματα της ενισχυτικής διδασκαλίας γίνονται μετά το τέλος του ημερήσιου προγράμματος του σχολείου.

Οι γονείς/κηδεμόνες, που επιθυμούν να συμμετέχουν τα τέκνα τους στα μαθήματα της ενισχυτικής διδασκαλίας, μπορούν να υποβάλλουν ηλεκτρονικά στο email του σχολείου

mail@gym-thiras.kyk.sch.gr (ώστε να είναι έγκυρη) συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη τη σχετική αίτηση-δήλωση κηδεμόνα που επισυνάπτεται παρακάτω ως τη Δευτέρα 26-09-2022 και ώρα 12:30μμ.

ΦΕΚ Β 4818_22_ΥΑ ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Aίτηση_δήλωση μαθημάτων ενισχυτικής διδασκαλίας 2022_23