Η Διευθύντρια, ο Σύλλογος των Εκπαιδευτικών, οι Μαθητικές Κοινότητες, οι εργαζόμενοι του 1ου Γυμνασίου Σκάλας Ωρωπού, σας εύχονται Καλό Πάσχα, με υγεία, ειρήνη, ευπορία, δημουργία. Το πανανθρώπινο μήνυμα της αναγέννησης, της ανά-στασης, μας ενώνει όλους, στην κοινή αγαπητική πρόθεση, σε πορεία αυτογνωσίας δίπλα στον συνάνθρωπο, ταπεινούς μπροστά στο μεγαλείο του σταυρικού δράματος, και, γι’ αυτό, λίγο παραπάνω αληθινούς.
«Άσμα μικρό»
Χάθηκε αυτός ο οδοιπόρος.
Είχε συνάξει λίγα φύλλα
ένα κλαδί γεμάτο φως
είχε πονέσει.
Και τώρα χάθηκε…
Αγγίζοντας αληθινά πουλιά στο έρεβος
αγγίζει νέους ουρανούς
η προσευχή του μάχη.
Έαρ μικρό έαρ βαθύ έαρ συντετριμμένο.
Νίκος Καρούζος