ΥΠΟΒΟΛΉ ΑΊΤΉΣΉΣ-ΔΉΛΩΣΉΣ ΓΊΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΉ ΣΤΊΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΊΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΊΣ ΓΕΛ ΕΤΟΥΣ 2023 (μαθητές ή απόφοιτοι )-ΥΠΟΒΟΛΉ ΑΊΤΉΣΉΣ-ΥΠΕΥΘΥΝΉΣ ΔΉΛΩΣΉΣ ΓΊΑ ΤΑ 3 ΜΟΥΣΊΚΑ ΤΜΉΜΑΤΑ με τη διαδικασία εισαγωγής του Ν. 4559/2018 (ΦΕΚ 142 Α΄) όπως ισχύει (μαθητές ή απόφοιτοι)

Οι υποψήφιοι που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις έτους 2023 των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους Αίτηση-Δήλωση υποψηφιότητας συμμετοχής στις εξετάσεις αυτές.

Η προθεσμία για φέτος ορίζεται από Τρίτη 29-11-2022 ως και Δευτέρα 12-12-2022 για όλους τους υποψηφίους που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ). Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω προθεσμία είναι αποκλειστική και μετά την παρέλευσή της δεν γίνεται δεκτή καμία Αίτηση-Δήλωση.

Ο υποψήφιος (μαθητής ή απόφοιτος) μπορεί να προμηθεύεται την Αίτηση – Δήλωση που αναλογεί στην περίπτωσή του είτε από το διαδίκτυο, είτε από το Λύκειό του. Στη συνέχεια  θα συμπληρώνει την Αίτηση – Δήλωση σύμφωνα με τις οδηγίες που αναγράφονται στο έντυπο και θα προσέρχεται στο Λύκειό του, για την οριστική ηλεκτρονική υποβολή της. Στην επίσημη ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας www.minedu.gov.gr, στο σύνδεσμο ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, αναρτώνται τα κατά περίπτωση υποδείγματα της Αίτησης-Δήλωσης και οι σχετικές εγκύκλιοι που περιγράφουν πλήρως τη διαδικασία και τα αναλυτικά δικαιολογητικά για κάθε κατηγορία υποψηφίου (ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ, μαθητής ή απόφοιτος).

ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΕΛ 2023

ΑΡΧΕΙΟ ΟΔΗΓΙΕΣ Α-Δ ΓΕΛ 2023

Α-Δ ΓΕΛ 1 σελίδα για υποβολή 2023

Α-Δ ΓΕΛ για 3 ΜΟΥΣΙΚΑ ΓΕΛ 1 σελίδα για υποβολή 2023

ΑΡΧΕΙΟ ΜΟΥΣΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΓΕΛ ΕΠΑΛ 2023

Επέτειος του Πολυτεχνείου

Το Γυμνάσιο με Τ.Λ Σερίφου γιόρτασε και φέτος την επέτειο του Πολυτεχνείου διοργανώνοντας την καθιερωμένη σχολική γιορτή, η οποία στέφθηκε με επιτυχία. Η διεύθυνση του σχολείου ευχαριστεί και συγχαίρει τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς που συνέβαλαν στην  πραγματοποίησή της.

received 2435414599949800 received 670166134469118  received 496124509246892

Προκαταρτικές και υγειονομικές εξετάσεις των Σχολών Λιμενικού Σώματος, Στρατιωτικών Σχολών, Σχολών Πυροσβεστικού Σώματος, Σχολών Ελληνικής Αστυνομίας και Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού

Έναρξη λειτουργίας Ομίλων Γυμνασίου Σερίφου με ΤΛ Σχολικού Έτους 2022-2023

Τροποποίηση ένταξης τμημάτων στο 4ο πεδίο

Με τις συνημμένες Υπουργικές Αποφάσεις πραγματοποιήθηκαν τροποποιήσεις σε ότι αφορά την ένταξη των παρακάτω τμημάτων στο και στο 4ο Επιστημονικό Πεδίο:

1. Περιβάλλοντος (Μυτιλήνη) του Πανεπιστημίου Αιγαίου,
  2. Περιβάλλοντος (Λάρισα) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας,
  3. Περιβάλλοντος (Ζάκυνθος) του Ιόνιου Πανεπιστημίου,
  4. Κοινωνικής Πολιτικής (Αθήνα) του Παντείου Πανεπιστημίου
  5. Κοινωνικής Πολιτικής (Κομοτηνή) του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης,
  6. Δασολογίας και Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων (Ορεστιάδα) του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης,
  1. Αγροτικής Ανάπτυξης (Ορεστιάδα) του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης και
  2. Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική (Λαμία) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

και πραγματοποιήθηκαν αλλαγές σε ότι αφορά στους συντελεστές βαρύτητας μαθημάτων για εισαγωγή σε συγκεκριμένα τμήματα και σχολές.