Nurses Thank You Card Made with PosterMyWall 1

quiz

Saferinternet4kids.gr

e1a89f0973eeaff28985139b86419a8b XL

Ενημερωτικό βίντεο για τις πρώτες διαδικτυακές βοήθειες «Όχι κλικ, όχι κλικ»

e egrafes

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ Α΄ ΒΟΗΘΕΙΩΝ 9/4/2024

Αφίσα Σεμιναρίου _Α΄ΒΟΗΘΕΙΩΝ

” Όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο “

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος το σχολείο μας οργάνωσε διάφορες δράσεις ανά τμήμα στις 6 Φεβρουαρίου 2024, Παγκόσμια μέρα ασφαλούς πλοήγησης  διαδικτύου. Την ημέρα εκείνη οι μαθητές-μαθήτριες του Α2 παρακολούθησαν διαδικτυακά ενημέρωση από το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ .

Σας παραθέτουμε την βεβαίωση υποστήριξης  της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024!!

Εκπαιδευτική Δράση της Α ‘ Γυμνασίου στη Χατζοπούλειο Δημοτική Βιβλιοθήκη Πόρου

Α βιβλιοθηκηΣτις  14 /2/2024 στα πλαίσια της εκπαιδευτικής δράσης ‘‘Δημιουργία Σχολικής Βιβλιοθήκης’’ οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφθηκαν τη Χατζοπούλειο Βιβλιοθήκη Πόρου όπου μέσα από μια λεπτομερή παρουσίαση την οποία επιμελήθηκε ο κύριος Μανιάτης Ιωάννης ενημερώθηκαν σχετικά με την ιστορία κατασκευής και δωρεάς του κτιρίου, τους κανόνες λειτουργίας  και δανεισμού, τα βιβλία/ αρχειακό υλικό που είναι διαθέσιμα, καθώς επίσης περιηγήθηκαν ιστορικά από την αρχαιότητα έως τις μέρες μας σε σημαντικές βιβλιοθήκες ανά τον κόσμο. Μια ευχάριστη έκπληξη αποτέλεσε τέλος η σχετική παρουσίαση με την τοπική Ιστορία του Πόρου ενώ το ραντεβού μας ανανεώθηκε για μια επιπλέον ξενάγηση στον χώρο ο οποίος τελεί τις ημέρες αυτές υπό ανακαίνιση.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ροποτού Ελένη

Συνοδοί Καθηγητές: Τασιοπούλου Κατερίνα, Ευαγγελινός Νίκος.

Εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών στο Ναύπλιο

arch2Στις 02/2/2024 σύσσωμο το Γυμνάσιο Πόρου πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στην πόλη του Ναυπλίου. Συγκεκριμένα, οι μαθητές/τριες της Α’ τάξης επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Ναυπλίου όπου είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά αξιόλογα ιστορικά εκθέματα από την Προϊστορική και Μυκηναϊκή Περίοδο, από τις Μυκήνες, την Τίρυνθα, την Ασίνη και άλλες περιοχές, μεταξύ αυτών τη χάλκινη πανοπλία του 14ου αιώνα π.Χ., που βρέθηκε σε θαλαμωτό τάφο των Δενδρών.  Συνοδoί καθηγητές: Αναγνωστοπούλου Σοφία, Βασιλακόπουλος Γιάννης, Ευαγγελινός Νίκος.

Αντίστοιχα οι μαθητές/τριες της Β’ και Γ’ Γυμνασίου παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Οδοιπορικό στο Ναύπλιο της Παλιγγενεσίας» από το Πελοποννησιακό Λαογραφικό Ίδρυμα «Β. Παπαντωνίου», σε συνεργασία με την Εθνική Πινακοθήκη – Παράρτημα Ναυπλίου και την υποστήριξη του Ιδρύματος Μποδοσάκη όπου είχαν την ευκαιρία να κάνουν ένα ταξίδι στο χρόνο σε σημαντικά γεγονότα της Επανάστασης του 1821 μέχρι και την αναχώρηση του Όθωνα με την καθοδήγηση της κυρίας Κασσιανής Πλατή. Ειδικότερα, οι μαθητές περιηγήθηκαν σε σημαντικά σημεία της πόλης του Ναυπλίου αλλά και παρατήρησαν  από κοντά σημαντικά εκθέματα στην Εθνική Πινακοθήκη και στο Πελοποννησιακό Λαογραφικό Ίδρυμα σε μια βιωματική προσέγγιση της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας. Συνοδοί καθηγητές: Μηλιδώνη Ζωή, Μουτζουβής Μανώλης, Τασιοπούλου Κατερίνα, Μακαρώνα Μαρίνα, Παναγόπουλος Βασίλης.1988.16.0019

“Επαγγελματικός προσανατολισμός & τομείς εργασίας στην φαρμακευτική βιομηχανία”

epaggelmatikos prosanatolismos 940x590 1Στα πλαίσια του μαθήματος Εργαστήρια Δεξιοτήτων (Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός) το Γυμνάσιο Πόρου επιλέχθηκε να συμμετάσχει στη δράση “Επαγγελματικός προσανατολισμός & τομείς εργασίας στην φαρμακευτική βιομηχανία”. Η δράση υλοποιείται από τον μη κερδοσκοπικό οργανισμό The Tipping Point για το σχολικό έτος 2023/24, με σκοπό οι μαθητές/τριες να αλληλεπιδράσουν μέσω live ομαδικών συνεδριών με επαγγελματίες διαφορετικών ειδικοτήτων προκειμένου να ανακαλύψουν επαγγελματικά μονοπάτια του ενδιαφέροντος τους, καθώς και με επιστήμονες και στελέχη της φαρμακοβιομηχανίας Pharmathen.
Η πρώτη συνεδρία πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στις 19/12 για το τμήμα Γ1. Υπεύθυνη καθηγήτρια Τασιοπούλου Κατερίνα, συντονίστρια Μέτσκα Ζωή.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ – ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

ΗΜΕΡΕΣ & ΩΡΕΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΓΟΝΕΩΝ