Αρχική » 2022

Αρχείο έτους 2022

Οκτώβριος 2024

14/10/1863: Ο σουηδός χημικός Aλφρεντ Νόμπελ πατεντάρει την παρασκευή της νιτρογλυκερίνης.
Από την εφεύρεσή του αυτή θα κερδίσει πολλά χρήματα, ικανά για να συντηρούν μέχρι σήμερα το Ίδρυμα Νόμπελ, που απονέμει τα ομώνυμα βραβεία.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟ ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΕΦΗΒΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ, 12- 17 ΧΡΟΝΩΝ, ΣΤΟ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για εκδρομή στη Τελλόγλειο (Θεσσαλονίκη)

Αφιέρωμα του Γυμνασίου Πολυκάστρου κατά της Έμφυλης Βίας

Η 25η Νοεμβρίου έχει καθιερωθεί από τον ΟΗΕ ως Διεθνής Ημέρα για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών. Σε μία χώρα που θρηνεί δεκάδες θύματα γυναικοκτονιών και καταγράφονται εκατοντάδες περιστατικά ενδοοικογενειακής βίας, η ημέρα εκείνη αφιερώθηκε στο θέμα αυτό.

Υπό την επιμέλεια του φιλολόγου, Δήμου Χλωπτσιούδη, στα τμήματα Α4 και Β4 έλαβε χώρα από μία δίωρη δράση, συζητώντας με τα παιδιά και διαβάζοντας ποιήματα. Το ενδιαφέρον των παιδιών αποδείχθηκε πολύ μεγάλο, αποδεικνύοντας ότι αυτός ο κόσμος μπορεί να αλλάξει, αν επενδύσουμε στη νέα γενιά και την παιδεία. Αν τα παιδιά μας μάθουν να εξετάζουν την προβολή της έμφυλης βίας στον κινηματογράφο, τα τραγούδια (πχ σε ορισμένα της τραπ και σε παραδοσιακά όπως ο «Μενούσης») ή ακόμα και σε καθημερινά περιστατικά σεξιστικής συμπεριφοράς, υπάρχει ζωντανή η ελπίδα να αλλάξουμε την κοινωνία μας.

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για εκδρομή στη Δ.Ε.Θ. (Θεσσαλονίκη)

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗ Δ.Ε.Θ.

Υπεύθυνη δήλωση για την διδακτική επίσκεψη στο Τελλόγλειο (Θεσσαλονίκη)

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ Τελλόγλειο

Διδακτική επίσκεψη στον Ευρωπό Παιονίας

Τη Δευτέρα 14 Νοεμβρίου 2022 η Α΄ Τάξη του Γυμνασίου  Πολυκάστρου πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στον Αρχαιολογικό χώρο Ευρωπού και στο εργαστήριο αρχαίων μουσικών οργάνων «Κουμαρτζή Δάνη».

Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να συνδέσουν τις γνώσεις του μαθήματος της Αρχαίας Ιστορίας (Αρχαϊκή Εποχή, Ανάπτυξη της Μακεδονίας, Ελληνιστικοί και Ρωμαϊκοί χρόνοι) με τα αρχαιολογικά ευρύματα, καθώς και να γνωρίσουν τα αρχαία παραδοσιακά μουσικά όργανα.

Υπεύθυνη δήλωση για την διδακτική επίσκεψη στην ΔΕΘ “Ταξίδι στον κόσμο των Αρχαίων Ελληνικών Μαθηματικών”

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΔΕΘ

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για εκδρομή στη Θεσσαλονίκη (Radiocity)

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ_Radiocity