Etwinning

Τον Απρίλιο του 2024 η Α΄τάξη του σχολείου μας με υπεύθυνη καθηγήτρια τη Διευθύντρια του σχολείου κ. Κυράνου Χριστίνα κλ.ΠΕ06 ξεκίνησε ένα σύντομο έργο etwinning σε συνεργασία με σχολεία της Ισπανίας, της Ρουμανίας και της Πολωνίας, με θέμα: Show me the most beautiful places in your country.

Οι μαθητές του σχολείου μας δούλεψαν σε ομάδες στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου μας και ετοίμασαν μία παρουσίαση σε κοινόχρηστο έγγραφο με τα δέκα πιο ωραία μέρη της Ελλάδας, η οποία αναρτήθηκε στο twinspace του έργου. Το ίδιο έκαναν και τα υπόλοιπα σχολεία, παρουσιάζοντας μέρη ιδιαίτερου ενδιαφέροντος και ομορφιάς από κάθε χώρα. Με αυτό τον τρόπο οι μαθητές ήρθαν σε μια πρώτη επαφή με άλλες ευρωπαϊκές χώρες και γνώρισαν κάποια στοιχεία του πολιτισμού τους.

Ακολουθούν οι παρουσιάσεις όλων των χωρών που συμμετείχαν στο έργο.