ERASMUS

Το σχολείο μας συμμετέχει στο Διαπιστευμένο Πρόγραμμα ERASMUS που διοργανώνει η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας με κωδικό 2022-1-EL01-KA121-SCH-000067680. Συγκεκριμένα ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας κ. Τερζάκης Θεοκλής κλ. ΠΕ 84 συμμετέχει σε παρακολούθηση εργασίας που πραγματοποιείται στο Γκιμαράες της Πορτογαλίας από τη Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου έως και την Παρασκεύ 1 Μαρτίου. Κατά τη διάρκεια της παραμονής του στο Γκιμαράες θα έχει την ευκαιρία να παρακολουθήσει μαθήματα σε σχολείο της περιοχής και να ανταλλάξει τεχνικές και ιδέες διδασκαλίας με τους Πορτογάλους εκπαιδευτικούς.

Μετά την επιστροφή του θα ακολουθήσει διάχυση του προγράμματος στους εκπαιδευτικούς και στους μαθητές του σχολείου μας.

Εδώ μπορείτε να δείτε το βίντεο που ετοίμασε ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας κ. Τερζάκης Θεοκλής που συμμετείχε στο πρόγραμμα. Το συγκεκριμένο βίντεο παρουσιάστηκε και σε συνάντηση εκπαιδευτικών του σχολείου μας για τη διάδοση καλών πρακτικών καθώς και στους μαθητές/τριες του σχολείου.

20240520 124236                                           20240520 124745

Το άρθρο του κ. Τερζάκη σχετικά με την παρακολούθηση εργασίας στην Πορτογαλία για το περιοδικό της Περιφερειακής Δ/νσης Δυτικής Μακεδονίας.