Δράση Ερατοσθένης 2023

Δραστηριότητες

Οι μαθητές της Β Τάξης του Γυμνασίου Πεδινής στις 20-3-2023 και ώρα 12:15 πραγματοποίησαν το Πείραμα του Ερατοσθένη στην αυλή του σχολείου.

Το Πείραμα

Το Πείραμα αυτό συγκαταλέγεται στα 10 πιο όμορφα επιστημονικά πειράματα στην ιστορία της Φυσικής. Την ημέρα της Εαρινής Ισημερίας, που χαρακτηρίζεται ως «αρχή της Άνοιξης», ο Ήλιος βρίσκεται ακριβώς πάνω από τον Ισημερινό της Γης, με αποτέλεσμα η νύχ τα και η ημέρα να έχουν ίση διάρκεια σε οποιοδήποτε σημείο της γήινης επιφάνειας.
Έτσι, αποφασίσαμε να επαναλάβουμε το πείραμα του Ερατοσθένη, αφού γνωρίζουμε τον τόπο που ο Ήλιος ρίχνει τις ακτίνες του κατακόρυφα.

Η δραστηριότητα της υλοποίησης του ιστορικού πειράματος του Ερατοσθένη είναι ιδιαίτερα απλή. Με την απλότητα όμως αυτή, είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό ότι κατορθώνει να:

• Οδηγήσει στη διαπιστωμένη γνώση και αποδοχή της αξίας των Θετικών Επιστημών για την κατανόηση του σύμπαντος κόσμου.
  • Προσελκύσει αβίαστα το ενδιαφέρον των μαθητών και μαγνητίζει τη σκέψη αρκετών, ώστε να προωθεί και να καλλιεργεί τη θετική στάση τους απέναντι στις Θετικές Επιστήμες.

Το πρόγραμμα συντόνισαν και συνεργάστηκαν με τους μαθητές της Β Τάξης οι εκπαιδευτικοί:

Λαδά Πανάγιω (Φυσικός) και Κασιούμης Εμμανουήλ (Μαθηματικός)

Για την υλοποίηση του προγράμματος συνεργάστηκαν και οι εκπαιδευτικοί:

Κκαλλάς Χαράλαμπος (Γεωλόγος) , Χαρίσης Χρήστος (Πληροφορικής), Αθανασοπούλου Μαρία (Φιλόλογος) και Χρυσοβιτσινού Σούζαν (Αγγλικής)

DSC00218 DSC00224 DSC00225 DSC00230 DSC00231 DSC00237 DSC00240 DSC00242 IMG 0441 IMG 0444 IMG 0451 IMG 0453 IMG 0455