Αρχείο ημέρας 9 Οκτωβρίου 2024

Επίσκεψη της δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος στο σχολείο μας

Μετά από πρόσκληση του σχολείου μας στελέχη της δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος μας επισκέφτηκαν την Πέμπτη Οκτωβρίου. H Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας, εκτός από την καταστολή του εγκλήματος στον Κυβερνοχώρο, δίνει ιδιαίτερη έμφαση και στην πρόληψή του. Στο πλαίσιο αυτό έχει αναπτύξει ένα σύνολο καινοτόμων δράσεων με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση μαθητών εκπαιδευτικών και γονέων σε θέματα που αφορούν την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο, τους κινδύνους που ελλοχεύουν σε αυτό, καθώς και τους τρόπους προστασίας.

Στόχος της εκδήλωσης του σχολείου  ήταν  η ενημέρωση μαθητών εκπαιδευτικών  και γονέων σε τομείς παιδείας και ψυχικής υγείας για τις σύγχρονες τάσεις του Κυβερνοεγκλήματος που σχετίζονται με ανηλίκους και τα νέα εργαλεία που αναπτύσσει η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος για την πρόληψη της εγκληματικότητας στον Κυβερνοχώρο. Οι μαθητές συμμετείχαν  ενεργά, έθεσαν ερωτήσεις και αποκόμισαν μία μοναδική εμπειρία.

Οκτώβριος 2024

Σαν σήμερα

14/10/1863: Ο σουηδός χημικός Aλφρεντ Νόμπελ πατεντάρει την παρασκευή της νιτρογλυκερίνης.
Από την εφεύρεσή του αυτή θα κερδίσει πολλά χρήματα, ικανά για να συντηρούν μέχρι σήμερα το Ίδρυμα Νόμπελ, που απονέμει τα ομώνυμα βραβεία.