Αρχική » 2024

Αρχείο έτους 2024

Εσωτερική αξιολόγηση 2023-2024

Συντήρηση γηπέδου μπάσκετ σε συνεργασία με τη Νεολαία Παλαιοχωρίου

Οι μαθητές του σχολείου μας σε συνεργασία με τη Νεολαία Παλαιοχωρίου η οποία και  προμηθεύτηκε τα  χρώματα    κατάφεραν με προσωπική δουλειά να  δημιουργήσουν έναν καλαίσθητο χώρο για άθληση. Αφού αρχικά καθάρισα τον χώρο  έβαψαν το γηπέδο μπάσκετ στον προαύλιο χώρο του Γυμνασίου.

Εικαστική δράση για τον εξωραϊσμό του σχολείου

Η καθηγήτρια των καλλιτεχνικών, κα Μπορισλάβα Γεωργιτσέλη, σε συνεργασία με τους μαθητές όλων των τάξεων, έφερε τον Πικάσο στο σχολείο μας! Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς σχεδιάστηκε και βάφτηκε μια τοιχογραφία που πλέον κοσμεί τον διάδρομο του πάνω ορόφου του Γυμνασίου.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Τη Δευτέρα 27-5-2024 επισκέφτηκε το σχολείο μας η κ. Μαρτίδου Ραχήλ τ. Σχολική Σύμβουλος και συγγραφέας και παρουσίασε στα παιδιά την ποιητική της συλλογή με τίτλο “Χαλκιδική”.Η δραστηριότητα έγινε στα πλαίσια του σχεδίου δράσης για το σχολικό έτος 2023-24. Μαθήτριες του σχολείου απήγγειλαν ποίημά της και η χορωδία τραγούδησε μελοποιημένο ποίημα της συλλογής. Παρόντες ήταν και μέλη του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων. Όλοι οι παρευρισκόμενοι  αποκόμισαν τις καλύτερες των εντυπώσεων.

Πρόγραμμα εξετάσεων 2023-2024 ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙΟΥ

Ανοίξτε το πρόγραμμα εδώ.

Διάκριση του μαθητή Τσιάλη Ιωάννη

Το σχολείο μας συγχαίρει τον μαθητή της τάξης Γ’ Γυμνασίου Τσιάλη Ιωάννη για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου Ελλάδος της κατηγορίας Κ15 με τον αθλητικό σύλλογο ΠΑΟΚ.

Διάκριση της μαθήτριας Ματσουκά Μαρίας

Το σχολείο μας συγχαίρει τη μαθήτρια της τάξης Β’ Γυμνασίου, Ματσουκά Μαρία για την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Τάε Κβον Ντο.

IMG 20240411 131942 1

Μουσείο Αιγών

Το νέο μουσείο στις Αιγές,  τα ανάκτορα και τους τάφους επισκέφτηκαν οι μαθητές του σχολείου μας σε ημερήσια εκπαιδευτική επίσκεψη αποκομίζοντας πολλές γνώσεις και ωραίες εικόνες.

Γιατροί του κέντρου υγείας στο σχολείο μας

Μετά από πρόσκληση του σχολείου στα πλαίσια της συνεργασίας του υπουργείου παιδείας με το υπουργείο υγείας γιατροί του κέντρου υγείας Παλαιοχωρίου πραγματοποίησαν παρουσιάσεις για την παροχή πρώτων βοηθειών και την αντιμετώπιση κινδύνων στην Β και την Γ Γυμνασίου. Οι μαθητές της Α Γυμνασίου ενημερώθηκαν για την ασφάλεια στην κυκλοφορία. Ευχαριστούμε θερμά τη γιατρό Δραγασάκη Μαρία.

Συμμετοχή στους 7ους Μαθητικούς Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας

Το σχολείο μας, ύστερα από προτροπή των φιλολόγων, έλαβε μέρος στους 7ους Μαθητικούς Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας που πραγματοποιήθηκαν σε δύο φάσεις, στις 27/3 και 4/4. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να αναμετρηθούν με άλλα σχολεία σε δραστηριότητες που αφορούσαν την ελληνική γλώσσα αλλά και να αποκομίσουν γνώσεις και υπέροχες εμπειρίες. Τα μέλη της ομάδας μας ήταν: Γιαννάκης Αλέξανδρος, Γκαρλής Νικόλαος, Γκοντίνου Δέσποινα, Ματσουκά Μαρία και Πολύζος Δημήτριος. Τους συγχαίρουμε για την εξαιρετική τους προσπάθεια!

unnamed 1

Αύγουστος 2024

7/8/1964: Η Τουρκία βομβαρδίζει θέσεις των Ελληνοκυπρίων στην Κύπρο.