ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ

Το σχολείο μας…!!

Βιωματικό εργαστήρι με θέμα «Ιωάννης Καποδίστριας»

Φεβ 20198

Την Πέμπτη 7 Φεβρουαρίου 2019 οι μαθητές της Γ Γυμνασίου του σχολείου μας συμμετείχαν σε βιωματικό εργαστήρι με θέμα «Ιωάννης Καποδίστριας»Το  εργαστήρι υλοποιήθηκε από το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων σε συνεργασία με το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Αργολίδας.

Ήταν μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και πρωτότυπη εμπειρία για τους μαθητές γιατί τα έφερε σε επαφή με βιωματικό τρόπο,  με ένα τόσο αξιόλογο πρόσωπο που έδρασε ως Κυβερνήτης του νεοσύστατου ελληνικού κράτους και άφησε την τελευταία του πνοή στην περιοχή μας.

Επίσκεψη Μητροπολίτη Αργολίδας στο σχολείο μας.

Φεβ 20196

Την Δευτέρα 4 Φεβρουαρίου 2019 επισκέφθηκε το σχολείο μας ο Μητροπολίτης Αργολίδας Νεκτάριος και μίλησε στους μαθητές με θέμα «Ποιότητα ζωής῾

Οι μαθητές έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και αυτό φάνηκε από τη συζήτηση που αναπτύχθηκε μετά το πέρας της  ομιλίας  και τις απορίες και τα σχόλια των μαθητών. Ο Μητροπολίτης έκανε δώρο στους μαθητές το βιβλίο του με τίτλο «Ο  Θεός είναι άπαιχτος»

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΛΕΒΙΔΙ-ΤΡΙΠΟΛΗ

Φεβ 20196

ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΚΠ. ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΛΕΒΙΔΙ-ΤΡΙΠΟΛΗ

Εκδήλωση μνήμης του Ολοκαυτώματος

Ιαν 201928

Την Παρασκευή 25 Ιανουαρίου 2019 το σχολείο μας  συμμετείχε στις δράσεις για  την επέτειο μνήμης  του Ολοκαυτώματος και αφιέρωσε τις τελευταίες ώρες σε  αυτό.

Με αφορμή την προβολή σχετικού ντοκιμαντέρ οι μαθητές συζήτησαν για τις  ελληνικές εβραϊκές κοινότητες και την τύχη των μελών τους κατά τον Β΄παγκόσμιο πόλεμο.Πάρα πολλοί υπήρξαν θύματα της ναζιστικής θηριωδίας, λίγοι όμως διασώθηκαν χάρη στη δράση αξιοθαύμαστων ανθρώπων.

Για να μην ξεχνάμε ότι  Άνθρωπος  λογίζεται όποιος σέβεται τον εαυτό του και τα δικαιώματα των άλλων.

ΕΠΑΝΑΠΡΟΚΗΡΥΞΗ- ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΥΡΓΕΛΑ

Δεκ 201812

ΕΠΑΝΑΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΠΥΡΓΕΛΑ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ-ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΠΥΡΓΕΛΑ

Δεκ 20183

ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΠΥΡΓΕΛΑ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ-ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΕΚ/ΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

Δεκ 20183

ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΚΠ. ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

Γιορτή της 17ης Νοέμβρη

Νοέ 201829

Την Παρασκευή 16 Νοεμβρίου γιορτάσαμε στο σχολείο μας την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Η γιορτή προετοιμάστηκε από μαθητές του σχολείου με την επίβλεψη της κ. Χρονοπούλου Ελένης. Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα και αξιόλογη προσπάθεια που όλοι την παρακολούθησαν με προσοχή.

ΕΠΑΝΑΠΡΟΚΗΡΥΞΗ-ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΣΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ

Νοέ 201820

ΕΠΑΝΑΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΝΑΥΠΛΙΟ 27 νοε. 2018

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΣΧ. ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΣΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ