Δράσεις 2017-2018

Κατά το σχολικό έτος 2017-2018 πραγματοποιήθηκαν οι εξής εκδηλώσεις- ενημερώσεις :

• Ενημέρωση γονέων σχετικά με τη μετάβαση των μαθητών από το δημοτικό στο Γυμνάσιο από την υπεύθυνη του ΣΣΝ Χαλκιδικής στις 26/9/2017.
  • Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε σεμινάριο που διοργάνωσε ο Υπεύθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων και ο Υπεύθυνος ΚΕΣΥΠ και αφορούσε εκπαιδευτικούς της Χαλκιδικής στις 17 Νοεμβρίου 2018.
  • Ημερα Ασφαλούς Διαδικτύου στο Γυμνάσιο Νέας Καλλικράτειας στις 7/2/2018. Η ενημερωτική δράση που πραγματοποιήθηκε βασιστηκε σε υλικό από το βιβλίο “Ασφαλές Διαδικτυο και Εφηβεία. Μελέτες περίπτωσης”
  • Τη Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου 2018, πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Νέας Καλλικράτειας ενημερωτική εκδήλωση για την Ευρωπαϊκή Ημέρα 112 από το Κέντρο Ευρωπαϊκής ενημέρωσης Europe Direct Halkidiki. Κύριος ομιλητής της εκδήλωσης ήταν ο τ. Προϊστάμενος Διεύθυνσης Πολιτικής Προστασίας της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Μακεδονίας – Θράκης κ. Κωνσταντίνος Κοκολάκης, ο οποίος εκτός από τη χρήση του αριθμού 112 ενημερωσε τους μαθητές και για την ενδεδειγμένη συμπεριφορά σε περίπτωση σεισμού.
  • Ενημέρωση από τον υπεύθυνο του ΚΕΣΥΠ με θέμα «Δρόμοι μετά το Γυμνάσιο» στις 21/2/2018
  • Ενημέρωση από το Κέντρο Οικογενειακού Προγραμματισμού του Ιπποκρατείου Νοσοκομείου σχετικά με τη Σεξουαλική Υγεία στις 18 Απριλίου 2018.
  • Ενημέρωση από το MedSchool του ΑΠΘ σχετικά με τις εξαρτήσεις και τα ενεργειακά ποτά.
  • Ενημέρωση μαθητών της Α’ γυμνασίου από την τροχαία για θέματα σχετικά με την οδική ασφάλεια στις 15 Μαϊου 2018.Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
  • Στις 11 Μαϊου 2018 διοργανώθηκε από το  Γυμνάσιο Ν. Καλλικράτειας και από τον εκπαιδευτικό του σχολείου μας κ. Σωτήρη Μπιτζιλέκη η “Ημέρα Μαθηματικών” με διαλέξεις, παιχνίδια και διαγωνισμό μαθηματικών.
  • Ενημέρωση γονέων και γενικότερα της τοπικής κοινωνίας για τα χημικά στα τρόφιμα, τα γενετικά τροποποιημένα τρόφιμα και τη φωτορύπανση στις 16 Μαϊου 2018. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με τον Δήμο Ν. Προποντίδας, τον Σχ. Σύμβουλο Φυσικών Επιστημών Χαλκιδικής, κ. Καραγκιοζίδη, την Ένωση Ελλήνων Χημικών,τον Σύνδεσμο Χημικών Β. Ε. και το Ε.Κ.Φ.Ε Χαλκιδικής.
  • Ενημέρωση για θέματα διατροφής από τη διατροφολόγο κ. Αγγελική Αντωνιάδου στις 17 Μαϊου 2018.
  • Εκδήλωση για το Ολοκαύτωμα των Εβραίων.  Προβλήθηκε η ταινία “Η ζωή είναι ωραία” και ακολούθησε συζήτηση.
  • Εκδήλωση για τον εκφοβισμό.
  • Παρουσίαση θεατρικής παράστασης «Η Αλφαβήτα της Εφηβείας»
  • Παρουσίαση των προγραμμάτων και δράσεων του σχολείου στην τοπική κοινωνία.
  • Συμμετοχή της χορωδίας μας σε διάφορες εκδηλώσεις και συναντήσεις.
  • Συμμετοχή σε εκδήλωση της ΔΔΕ Χαλκιδικής στα Ν. Μουδανιά με θέμα την παρουσίαση των προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων.
  • Συμμετοχή στο Μαθητικό Φεστιβάλ Θάλασσας του Δήμου Ν. Προποντίδας, όπου οι μαθητές που πέτυχαν διακρίσεις βραβεύτηκαν και παρουσιάστηκαν αποσπάσματα από τη θεατρική παράσταση “Η Αλφαβήτα της Εφηβείας”.
  • Στις 30 Μαϊου 2018  πραγματοποιήθηκε εκπαίδευση μαθητών και εκπαιδευτικών στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση, πρώτες βοήθειες και χρήση απινιδωτή σε συνεργασία με το Kids Save Lives.
  • Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε σεμινάριο που διοργάνωσε ο Υπεύθυνος ΚΕΠΛΗΝΕΤ και αφορούσε εκπαιδευτικούς της Χαλκιδικής.

Σχολικές Δραστηριότητες 2017-2018

Κατά το σχολικό έτος 2017-2018 υλοποιήθηκαν τα παρακάτω προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων :

Πολιτιστικά Προγράμματα

• Ορχήστρα Ποικίλης Μουσικής. Υπεύθυνος η εκπαιδευτικός Παπαντωνοπούλου Βασιλική.
  • Θεατρικό εργαστήρι. Υπεύθυνοι οι εκπαιδευτικοί  Ζερζεμπόκου Καλλιόπη και Χρυσοχόου Άννα.
  • Εικαστικές παρεμβάσεις σχολείο –Καλλιτεχνικό εργαστήρι. Υπεύθυνος η εκπαιδευτικός Βοζαλή Μαρία.
  • Γερμανικά: «μια συναρπαστική εμπειρία γνώσης» Υπεύθυνος η εκπαιδευτικός Λαδά Εύα.
  • Ραδιοφωνική εκπομπή. Υπεύθυνοι οι εκπαιδευτικοί  Κακλαμάνος Αστέριος και Παπαντωνοπούλου Βασιλική.

Προγράμματα Περιβαλλοντικής Αγωγής

• Γεωπάρκο και βιοποικιλότητα. Οι κίνδυνοι που απειλούν το δάσος και τα άγρια ζώα. Υπεύθυνοι οι εκπαιδευτικοί Μπακιρτζή Ευαγγελία, Χαμαμτζόγλου Σταύρος και Μόσχου Παναγιώτα.
  • Οι δρόμοι του λαδιού και του κρασιού. Τα τοπικά προϊόντα μας. Υπεύθυνοι οι εκπαιδευτικοί Χαμαμτζόγλου Σταύρος, Μπακιρτζή Ευαγγελία και Μόσχου Παναγιώτα.

Προγράμματα Αγωγής Υγείας

• «WCare» Υπεύθυνοι οι εκπαιδευτικοί Αικατερίνη Παπακωνσταντίνου και Ανδρίτσιου Αικατερίνη.

Προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας

• Εξάρτηση από το Διαδίκτυο και τα Ηλεκτρονικά παιχνίδια. Υπεύθυνη η εκπαιδευτικός Καζάκη Παναγιώτα.