Αρχική » Γονείς – Κηδεμόνες

Γονείς – Κηδεμόνες

Για άλλη μια φορά παρών!

Ευχαριστούμε πολύ τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου μας, που μέσω του σχολείου μας πρόθυμα συμμετείχε στη δράση αλληλεγγύης της ΕΛΜΕ Εύβοιας για τα μωρά της Ριτσώνας, προσφέροντας χρήματα για την αγορά πανών.

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων/ουσών του Γυμνασίου.

Έκδοση αστυνομικής ταυτότητας

Για έκδοση αστυνομικής ταυτότητας ενημερωθείτε από το συνημμένο

ΕΚΔΟΣΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ

Σας ευχαριστούμε!

Ευχαριστούμε το δραστήριο ΔΣ του συλλόγου γονέων και μέσω αυτού όλους τους γονείς/ κηδεμόνες που ενισχύουν οικονομικά και όχι μόνο, τον σύλλογο, ώστε τα παιδιά μας να έχουν τα απαραίτητα για τη διεξαγωγή των μαθημάτων τους.
    Τέτοιες ενέργειες που αναβαθμίζουν υλικοτεχνικά το σχολείο, ή βελτιώνουν την αισθητική και την ασφάλειά του, ωθούν τα παιδιά μας να συμμετέχουν πιο ενεργά στη μάθηση και να δραστηριοποιούνται σε τομείς που αναδεικνύουν τις δεξιότητες και τα ταλέντα τους.
    Το προσφερόμενο αθλητικό υλικό, δε χρησιμοποιήθηκε την ημέρα του αθλητισμού καθώς έπρεπε πρώτα να καταγραφεί.
    Θα χρησιμοποιηθεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και στο μάθημα της φυσικής αγωγής και σε άλλες αθλητικές δράσεις που θα υλοποιηθούν στο σχολείο.
    Ευχαριστούμε και πάλι για την προσφορά!!!
    Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων/ουσών του Γυμνασίου.

Ενημέρωση Γονέων και Κηδεμόνων για εγγραφές/ανανεώσεις εγγραφών στο Γυμνάσιο

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Εν όψει της έναρξης του νέου σχολικού έτους 2023-2024 και σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις (ΦΕΚ 2005/τβ/31-5-21/ΥΑ 7992 όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει) θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε τα εξής:

Α) Σχετικά με την ολοκλήρωση της εγγραφής των κηδεμονευομένων σας στην Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ:

Δικαιολογητικά εγγραφής

(εφόσον δεν έχουν προσκομισθεί τον Ιούνιο 2023, οφείλετε να τα προσκομίσετε εντός του πρώτου 10ημέρου από την έναρξη των μαθημάτων).

α)  Απολυτήριο Δημοτικού, αν αυτό δεν έχει διαβιβαστεί υπηρεσιακώς,

)  Αν ο/η μαθητής/τρια είναι ανήλικος/η, Υπεύθυνη Δήλωση του ν. 1599/1986 (Α’ 75) του κηδεμόνα του/ της μαθητή/τριας στην οποία να δηλώνεται η νόμιμη άσκηση της κηδεμονίας.

Στην Υ.Δ., εκτός των άλλων, δηλώνεται η αποδοχή της ηλεκτρονικής ενημέρωσης για ζητήματα της πορείας φοίτησης του/της μαθητή/τριας, καθώς και η ηλεκτρονική διεύθυνση για την παραλαβή των ηλεκτρονικών μηνυμάτων ή ο αριθμός του τηλεφώνου στον οποίο θα αποστέλλονται τα σύντομα μηνύματα (SMS). Στην περίπτωση διάσπασης της συμβίωσης, είτε αυτή έχει συντελεσθεί με γάμο ή με σύμφωνο συμβίωσης των κηδεμόνων θα πρέπει να υποβάλλονται δύο υπεύθυνες δηλώσεις με τα προσωπικά τους στοιχεία.

*γ) Φωτοαντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας του/της μαθητή/τριας ή Πιστοποιητικό του Δήμου/Δημοτικής Ενότητας στα Μητρώα του οποίου είναι εγγεγραμμένος/η ο/η μαθητής/τρια, εφόσον δεν έχει δελτίο αστυνομικής ταυτότητας και εφόσον διαθέτετε ανάλογο πιστοποιητικό.

(Αν δεν διαθέτετε Πιστοποιητικό, αυτό αναζητείται αυτεπάγγελτα από τον/τη Διευθυντή/ντρια του σχολείου, ώστε να καταχωρίζονται τα στοιχεία του/της στο πληροφοριακό σύστημα my school).

Για τους τις μαθητές/τριες, που δεν είναι εγγεγραμμένοι/ες στα Μητρώα Δήμου/Δημοτικής Ενότητας της χώρας, πρέπει να κατατίθεται στη σχολική μονάδα θεωρημένο και επίσημα μεταφρασμένο Πιστοποιητικό από τη χώρα τους.

*δ) Υπεύθυνη Δήλωση του ν. 1599/1986 (Α’ 75) ότι ο/η εγγραφόμενος/η μαθητής/τρια:

1. δεν φοιτά σε άλλο Γυμνάσιο, Γενικό Λύκειο ή Επαγγελματικό Λύκειο ή Πρότυπο Επαγγελματικό Λύκειο ή σχολείο/σχολή της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης οποιουδήποτε Υπουργείου ή σε σχολή της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης ή στο μεταλυκειακό έτος-τάξη μαθητείας των ΕΠΑ.Λ. ή σε Επαγγελματική Σχολή (ΕΠΑ.Σ) ή σε Επαγγελματική Σχολή Κατάρτισης (Ε.Σ.Κ.) ή σε Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) ή σε αντίστοιχα σχολεία/σχολές/ εκπαιδευτικά ιδρύματα του εξωτερικού, σύμφωνα με την παράγραφο ΙΕ του παρόντος άρθρου περί Διπλής Φοίτησης,
    2. δεν είναι κάτοχος Απολυτηρίου Γυμνασίου ή ισότιμου τίτλου.

Β) Σχετικά με την κατάθεση του Ατομικού Δελτίου Υγείας του/της μαθητή/τριας για την Α΄ Γυμνασίου:

Μετά την ολοκλήρωση της εγγραφής στην Α’ τάξη Γυμνασίου, Γενικού Λυκείου ή Επαγγελματικού Λυκείου και το αργότερο μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου κατατίθεται στο σχολείο το Ατομικό Δελτίο Υγείας του Μαθητή, σύμφωνα με τις διατάξεις της κοινής υπουργικής απόφασης Φ.6/304/75662/Γ1/15-05-2014 (Β’ 1296).

Γ) Σχετικά με την ανανέωση εγγραφής των κηδεμονευομένων σας στις τάξεις Β΄ και Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ:

Εφόσον δεν έχετε καταθέσει στο σχολείο τις Υ.Δ.  που αναφέρονται παραπάνω ή αν έχουν τροποποιηθεί τα στοιχεία που αναφέρονται στις Υ. Δ. που έχετε ήδη καταθέσει, παρακαλούμε εντός του πρώτου δεκαημέρου από την έναρξη των μαθημάτων, να φροντίσετε για την κατάθεση των Υ. Δ. που χρειάζονται για την ανανέωση της εγγραφής των κηδεμονευομένων σας.

Ν. Αρτάκη, Δευτέρα 28-08-2023

Αθανασιάδη Βασιλική