Αρχική » Erasmus

22/7/1943: Διακόσιες χιλιάδες λαού στην κατεχόμενη Αθήνα πραγματοποιούν μαχητική διαδήλωση εναντίον της απόφασης των Γερμανών να παραχωρήσουν στη Βουλγαρία ολόκληρη τη Βόρεια Ελλάδα ως τον Αξιό.

Erasmus

Επίσκεψη του σχολείου Fevzi Ortaokulu στην Ελλάδα, στo πλαίσιo του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ210 “Climate Crisis” που συντονίζει το Γυμνάσιο Νέας Αρτάκης

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία, η επίσκεψη αντιπροσωπείας μαθητών και καθηγητών από το συνεργαζόμενο σχολείο Fevzi Cakmak Ortaokulu της Μερσίνης, στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ210 μικρής σύμπραξης με τίτλο “Climate Crisis”, το οποίο συντονίζει το Γυμνάσιο Νέας Αρτάκης.

1

Ήταν μεγάλη μας χαρά να μοιραστούμε από κοντά κοινές δράσεις ευαισθητοποίησης για την κλιματική αλλαγή και τις συνέπειές της, να παρουσιάσουμε στην ολομέλεια τις εργασίες μας για τα συμπτώματα της κλιματικής κρίσης στις περιοχές μας και να συνειδητοποιήσουμε ότι οι περιοχές μας πλήττονται από τις ίδιες φυσικές καταστροφές: πυρκαγιές και πλημμύρες.

3

Στο πρόγραμμα της επίσκεψης έγινε προσπάθεια να χωρέσουν βιωματικές δράσεις σχετικές με το φυσικό περιβάλλον της περιοχής μας και επισκέψεις σε περιοχές σημαντικής πολιτιστικής αξίας, ώστε οι φιλοξενούμενοί μας να αποκτήσουν μια συνολική εικόνα της περιοχής και των ανθρώπων της.

5

Το πρόγραμμά μας περιελάμβανε δράσεις στον χώρο του σχολείου και επίσκεψη στον εκπρόσωπο της Νέας Αρτάκης Αντιδήμαρχο κ. Χαράλαμπο Κώσταρο, στον οποίο παραδόθηκε ένα μήνυμα σε μπουκάλι με περιβαλλοντικά μηνύματα και την ένδειξη “Επείγον”. Η πομπή προς το Δημοτικό Κτίριο της Νέας Αρτάκης έγινε με συμβολικό και βιώσιμο τρόπο: μια ομάδα κατευθύνθηκε πεζή και μια άλλη με ποδήλατα.

4

Ο κ. Κώσταρος μας ενημέρωσε για τον σχεδιαζόμενο ποδηλατόδρομο καθώς και για τις ενέργειες που σχετίζονται με την Πολιτική Προστασία.

Οι φιλοξενούμενοί μας ξεναγήθηκαν στην Χαλκίδα, όπου ενημερώθηκαν για το παλιρροϊκό φαινόμενο και  τα ιστορικά κτίριά της, αλλά και στην Νέα Αρτάκη με το γραφικό της λιμάνι.

9

Μέρος των δραστηριοτήτων μας υποστηρίχθηκαν από τα στελέχη του ΚΕΠΕΑ Λούτσας, όπου περιηγηθήκαμε στην περιοχή καθώς και σε άλλα μέρη της Κεντρικής Εύβοιας που σχετίζονται με το αντικείμενο των εργασιών μας.

10

Είδαμε δάση και λεκάνη απορροής των περιοχών και θυμηθήκαμε τις φωτιές και τις πλημμύρες των τελευταίων χρόνων.

11

Εκτός από την παρατήρηση του φυσικού περιβάλλοντος, γόνιμη υπήρξε και η συζήτηση για την παραγωγή ενέργειας και τη χρήση ανανεώσιμων ή μη πηγών και των επιπτώσεων της εγκατάστασής τους στη βιοποικιλότητα και την ακεραιότητα των οικοτόπων.

8

Ιδιαίτερο ήταν το ενδιαφέρον των μαθητών μας για τη χρήση της πυρηνικής ενέργειας και τη λειτουργία του πυρηνικού εργοστασίου στην περιοχή Ακούγιου.

7

Η περιοχή των Δελφών εκτός από τις εγκαταστάσεις ΑΠΕ μας έδωσε τη δυνατότητα να επισκεφτούμε το Μουσείο και τον Αρχαιολογικό χώρο, ενώ οι εργασίες του Οικονομικού Φόρουμ του 2023 μας έδωσαν την αφορμή να ανταλλάξουμε πληροφορίες για τους θεσμούς της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

12

Το πρόγραμμα περιελάμβανε επίσκεψη στην Αθήνα, στον Αρχαιολογικό Χώρο της Ακρόπολης και στο Μουσείο της Ακρόπολης και έκλεισε με επίσκεψη στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Εκεί ασχοληθήκαμε με τον βιοκλιματικό σχεδιασμό αλλά και τις πρακτικές βιωσιμότητας, Η επίσκεψη στην Αθήνα έκλεισε με την απρόσμενη συνάντησή μας με την Πρόεδρο της Ελληνικής Δημοκρατίας!

13

Η επίσκεψη του σχολείου εταίρου στη χώρα μας, έδωσε την αφορμή να ενταχθεί στις κοινές δραστηριότητες και μετακινήσεις, ολόκληρο σχεδόν το δυναμικό μαθητών και εκπαιδευτικών του σχολείου μας, με την αμέριστη υποστήριξη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων που μας υποστήριξε ηθικά και υλικά.

2

Μας δόθηκε η ευκαιρία να δημιουργηθούν νέες φιλίες, να διαδοθούν ιδέες, να δημιουργηθούν δεσμοί και να ισχυροποιηθεί μεταξύ μας γόνιμη συνεργασία.

6

Ευχαριστούμε όλους όσοι συνέβαλλαν με κάθε τρόπο στην επιτυχή ολοκλήρωση των δραστηριοτήτων μας!

Με εκτίμηση,

εκ μέρους της παιδαγωγικής ομάδας

Κόρου Θεοδώρα

Υπεύθυνη επικοινωνίας του προγράμματος