Αρχική » e-twinning

e-twinning

Μια τιμητική διάκριση για την ομάδα μας!

Στο Γυμνάσιό μας και ειδικότερα στην κυρία Βασιλική Τσαμάκη και την ομάδα της απονεμήθηκε η Ετικέτα Ποιότητας για το έργο KUŞAKLAR ARASI KÖPRÜ/ INTERGENERATIONAL BRIDGE, από τον Εθνικό Οργανισμό Υποστήριξης της δράσης του e-Twinning, ετικέτα που απονέμεται σε εκπαιδευτικούς και μαθητές με άριστο έργο e-Twinning. Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2021-2022 μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, υπό την καθοδήγηση και την εμψύχωση της κυρίας Τσαμάκη, συμμετείχαν στην υλοποίηση ενός έργου με θέμα τη διαπολιτισμική γνωριμία και επικοινωνία, συνεργαζόμενοι με τους εταίρους τους. Θετικά σημεία του έργου τους αποτέλεσαν το ενδιαφέρον θέμα, η πολύ καλή οργάνωση του  twinspace, τα προϊόντα που δημιουργήθηκαν μέσα από τη συνεργασία των σχολείων – όπως το ποίημα και η έκθεση e-maze –, καθώς και η αξιολόγηση του έργου.

Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια στη δημιουργική σας πορεία!

Screenshot 2022 10 16 at 10.31.37 Screenshot 2022 10 16 at 10.31.57

Ευρωπαϊκό πρόγραμμα etwinning Intergenerational bridge

Το Γυμνάσιο της Νέας Αρτάκης κατά το σχολικό έτος 2021-22 συμμετείχε ως χώρα – εταίρος σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα etwinning με τίτλο: Intergenerational bridge. Οι χώρες που συμμετείχαν ήταν η Ελλάδα, η Τουρκία, η Πορτογαλία και η Λιθουανία. Το εξώφυλλο του 8 ου  τεύχους του ηλεκτρονικού μας περιοδικού Μαθητικό magazino,  απεικονίζει το λογότυπο του συγκεκριμένου project.

Picture 1

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί για την υλοποίηση αυτού ήταν οι Κόρου Θεοδώρα, ΠΕ04.05 Γεωλόγος, και Τσαμάκη Βασιλική, ΠΕ80 Οικονομίας.

Συμμετείχαν 10 μαθητές, 6 από την Α΄ τάξη του Γυμνασίου και 4 από τη Β΄ τάξη.

Το θέμα που μας απασχόλησε ήταν τα στοιχεία του παρελθόντος. Στοιχεία που συνδέονται με τον τόπο μας, πολιτισμικά και περιβαλλοντικά, τα οποία αποτελούν αφενός μεν κληρονομιά, αφετέρου δε και ευθύνη. Ένα λαογραφικό ταξίδι λοιπόν με τη βοήθεια της νέας τεχνολογίας.

Το όγδοο τεύχος του περιοδικού μας είναι αφιερωμένο εξολοκλήρου στις συνεργατικές δράσεις της Διαγενεακής γέφυρας.

Ευχαριστούμε για την πολύτιμη βοήθεια που μας παρείχαν, τις συναδέλφους Μπόσκοβιτς Σταυρινή, ΠΕ06 Αγγλικών και  Διακουμή Ευαγγελία, ΠΕ02 Φιλόλογο.

Ευχαριστούμε, επίσης, τον διευθυντή του σχολείου μας καθώς κι όλους τους εκπαιδευτικούς που μας στήριξαν καθ’ όλη τη διάρκεια του προγράμματος με κάθε τρόπο.

Διαβάστε το όγδοο τεύχος του περιοδικού μας, όπου σε κάθε άρθρο του δίνονται, θεματικά, οι δράσεις του εν λόγω project.