Αρχική » 2016

Αρχείο έτους 2016

Οδηγίες για την εποχική γρίπη

γριπηΤο Υπουργείο Υγείας εξέδωσε την εξής εγκύκλιο με θέμα: «Οδηγίες για την Εποχική Γρίπη 2016-2017-Αντιγριπικός Εμβολιασμός»

Βοήθεια προς τους πρόσφυγες

ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ Το σχολείο μας στα πλαίσια της αλληλεγγύης
    και ενόψει του χειμώνα συγκεντρώνει βοήθεια
    με  είδη πρώτης ανάγκης τα οποία προωθεί
    προς τους πρόσφυγες του καταυλισμού της Ριτσώνας
    αλλά και όσους στεγάζονται σε κατοικίες.

Συγκεντρώνουμε λοιπόν τα παρακάτω είδη:

ΕΙΔΗ ΥΓΙΕΙΝΗΣ
    Απολυμαντικό χεριών
    Σαμπουάν/ Μαλακτικό μαλλιών
    Μωρομάντηλα/ Υγρά μαντηλάκια
    Πάνες ενηλίκων

ΡΟΥΧΙΣΜΟΣ Αντρικά, γυναικεία, παιδικά, βρεφικά, για εγκύους
    Εσώρουχα, Κάλτσες, Χειμωνιάτικα παπούτσια, Αδιάβροχα/Πόντσο, Γαλότσες

ΔΙΑΦΟΡΑ
    Μαγειρικά σκεύη, Περπατούρες, Ελαιόλαδο, Μη ευπαθή τρόφιμα, Κουρτίνες, Χαλιά, Διακοσμητικά, Ποδήλατα, Πορτ μπεμπέ, Κούνιες, Παρκοκρέβατα

Για  περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στην υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Ειρήνη Λουκιανού είτε στην ΟΜΑΔΑ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΗ ΡΙΤΣΩΝΑ  στο FB.

Σχολικός Κανονισμός Γυμνασίου Νέας Αρτάκης

rules

Σχολικός Κανονισμός Γυμνασίου Νέας Αρτάκης

Με τον όρο “σχολικός κανονισμός” εννοούμε το σύνολο των όρων και των κανόνων που αποτελούν προϋποθέσεις για την εύρυθμη και ομαλή λειτουργία του σχολείου. Η εξασφάλιση του κατάλληλου παιδαγωγικού κλίματος εγγυάται τη γόνιμη συνεργασία μεταξύ των μελών της σχολικής κοινότητας στα πλαίσια της ισότητας, του αμοιβαίου σεβασμού και του εποικοδομητικού διαλόγου.

Επειδή το σχολείο αποτελεί μια δημοκρατικά οργανωμένη κοινωνία, η διαμόρφωση του κανονισμού είναι σύμφωνη με το υπάρχον νομικό πλαίσιο και στηρίζεται στη συνεργασία όλων των φορέων της σχολικής κοινότητας (εκπαιδευτικών, μαθητών και γονέων). Πιο συγκεκριμένα, για τη διαμόρφωση του κανονισμού αυτού συνεργάστηκαν ο Διευθυντής, οι εκπαιδευτικοί, οι μαθητές και οι γονείς του Γυμνασίου Νέας Αρτάκης, λαμβάνοντας υπόψη τις “Βασικές αρχές κανονισμού λειτουργίας των σχολείων” του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Επειδή όμως η λειτουργία του Σχολείου δεν βασίζεται μόνο σε γραπτούς κανόνες αλλά στη ζωντανή επικοινωνία των μελών της μαθητικής κοινότητας, είμαστε πρόθυμοι (Διευθυντής και Καθηγητές) να δώσουμε περισσότερες πληροφορίες σε θέματα που περιλαμβάνονται ή όχι στον παρόντα κανονισμό και απασχολούν τους μαθητές ή τους γονείς τους.

Για να διαβάσετε το πλήρες κείμενο του κανονισμού πατήστε ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ

Σχολικά βιβλία

books Mπορείτε να βρείτε