Οκτ 02 2019

Στο εργαστήριο Μαρμαρογλυπτικής του κου Αριστείδη Βαρριά.

Συντάκτης: κάτω από Γενικά

Τη Δευτέρα, 30/9/19 η Γ΄ τάξη του Γυμνασίου Νάουσας Πάρου επισκέφθηκε το εργαστήριο γλυπτικής του κ. Αριστείδη Βαρριά στην Παροικιά. Η επίσκεψη πραγμα-τοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας και αφορούσε την ιστορική διαδρομή του παριανού μαρμάρου στην τέχνη και την οικονομία του νησιού μας. Συγχρόνως, ο κ. Βαρριάς, με ιδιαίτερα γλαφυρό τρόπο, μύησε τους μαθητές στα μυστικά της γλυπτικής τέχνης, την οποία ασκεί με ιδιαίτερο πάθος, χρησιμοποιώντας εργαλεία όμοια με αυτά της αρχαιότητας. Ο διάλογος με τους μαθητές ήταν δημιουργικός και ιδιαίτερα ευχάριστος. Τον ευχαριστούμε θερμά. Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Ελένη Αρκουλή, Δέσποινα Χριστοφόρου και Χαράλαμπος Τσιράκης.

Σεπ 30 2019

«Γίνε ο ήρωας της καρδιάς σου!»

Συντάκτης: κάτω από Γενικά

Στα πλαίσια ενημέρωσης από την Ελληνική Καρδιολογική Εταιρεία και με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Καρδιάς (29 Σεπτεμβρίου), τη Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου ο καρδιολόγος κος Εμμανουήλ Λιανόπουλος συζήτησε με τους μαθητές του Γυμνασίου μας για το πως μπορούμε να διατηρήσουμε την καρδιά μας υγιή.

Τους έδωσε οδηγίες για σωστή Διατροφή, επισήμανε τις βλαβερές συνέπειες του Καπνίσματος, για τους ενεργούς αλλά και για τους παθητικούς καπνιστές και τόνισε τη σημασία της καθημερινής Άσκησης. Με διάλογο και τη βοήθεια διαφανειών έκανε σαφές και κατανοητό στα παιδιά πως η υγεία της καρδιάς μας συνδέεται στενά με την ποιότητα της ζωή μας.

Σεπ 11 2019

Αγιασμός στο Γυμνάσιο Νάουσας

Συντάκτης: κάτω από Γενικά

Πραγματοποιήθηκε σήμερα ο Αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2019-2020.

Καλή και παραγωγική χρονιά σε όλους.

Σεπ 10 2019

Αρχίζει το σχολείο…

Συντάκτης: κάτω από Γενικά

Ο Αγιασμός  για την έναρξη της σχολικής χρονιάς, στο Γυμνάσιο Νάουσας,  θα τελεστεί την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου, στις 09.30 πμ.

Τα λεωφορεία θα ξεκινήσουν το πρωί προς Νάουσα, βάσει τακτικών  δρομολογίων τους ενώ η επιστροφή θα πραγματοποιηθεί, από την αφετηρία του ΚΤΕΛ στη Νάουσα, ως εξής:

Νάουσα – Αμπελάς 12.30 & 13.30

Νάουσα – Κώστος 12.45

Οι υπόλοιπες διαδρομές με τα δρομολόγια της γραμμής.

Ιούν 18 2019

Παραλαβή Αποδεικτικών Απόλυσης

Συντάκτης: κάτω από Γενικά

Σας ενημερώνουμε ότι οι κηδεμόνες των μαθητών της Γ΄ τάξης Γυμνασίου μπορούν να παραλαμβάνουν τα Αποδεικτικά Απόλυσης των μαθητών από  Πέμπτη 20-6-2019 έως Παρασκευή 28-6-2019,

09.00 – 12.00.

Ιούν 12 2019

Έλεγχοι Προόδου & Αποδεικτικά Απόλυσης

Συντάκτης: κάτω από Γενικά

Οι μαθητές όλων των τάξεων του Γυμνασίου, μπορούν να παραλαμβάνουν τους Ελέγχους Προόδου,

από  Παρασκευή 14-6-2019 ως Παρασκευή 28-6-2019,

από 09.00 πμ ως 12.00 μ.

Για την παραλαβή των Αποδεικτικών Απόλυσης, από τους κηδεμόνες των μαθητών της Γ’  Γυμνασίου, θα υπάρξει νεότερη ανακοίνωση.

Μαΐ 29 2019

ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΠΕΙΓΟΝ: ΑΛΛΑΓΗ ΩΡΑΣ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

Συντάκτης: κάτω από Γενικά

Οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου, την Πέμπτη 30-5-2019, να προσέλθουν στο σχολείο στις 11.00.

Γράφουν το μάθημα της Ιστορίας, τη 2η βάρδια.

Μαρ 22 2019

Επέτειος της 25ης Μαρτίου 1821

Συντάκτης: κάτω από Γενικά

Στην αίθουσα Πολλαπλών χρήσεων του Γυμνασίου μας πραγματοποιήθηκε το πρωί της Παρασκευής 22-3-2019, εκδήλωση αφιερωμένη στην 25η Μαρτίου 1821. Μαθητές όλων των τάξεων, υπό την καθοδήγηση των υπεύθυνων εκπαιδευτικών, δημιούργησαν ένα πολύ ωραίο σκηνικό, προετοίμασαν και ερμήνευσαν τραγούδια, αναφέρθηκαν στα γεγονότα της εποχής, θυμίζοντάς μας πως ενωμένοι μπορούμε να καταφέρουμε ακόμα κι αυτά που φαίνονται ακατόρθωτα και πως το μόνο που χρειάζεται είναι ν’ αφήσουμε στην άκρη το «εγώ» για χάρη του «εμείς», όπως χαρακτηριστικά ανέφερε η Δ/ντρια κα Φ. Θεοφίλου.

Μαρ 21 2019

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΟΡΤΗ

Συντάκτης: κάτω από Γενικά

Σας προσκαλούμε στην εκδήλωση για τον εορτασμό της Επετείου της 25ης Μαρτίου 1821, που θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα Πολλαπλών χρήσεων του Γυμνασίου Νάουσας, την Παρασκευή  22-3-2019 και ώρα 09.00.

Τα λεωφορεία για τους μαθητές θα αναχωρήσουν από την Αφετηρία ως εξής:

11.30 προς Κολυμπήθρες – Καμάρες

11.00 προς τους υπόλοιπους προορισμούς

Φεβ 18 2019

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΑΛ

Συντάκτης: κάτω από Δράσεις

Την Τετάρτη 20/2/2019 και ώρα 18.00 στο χώρο του σχολείου, θα γίνει ενημέρωση από τους καθηγητές του ΕΠΑΛ για το πρόγραμμα σπουδών και τις δυνατότητες που έχουν οι μαθητές των ΕΠΑΛ τόσο στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, όσο και στην αγορά εργασίας.

Η παρουσία ειδικά των γονέων των μαθητών της Γ τάξης, θεωρείται απαραίτητη.

Επόμενα »