page1

Ευρωπαϊκή ημέρα γλωσσών – Μουσικό Σχολείο Σάμου!

Κάθε χρόνο από το 2001, με πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης και της Ευρωπαΐκής Επιτροπής, γιορτάζεται στις 26 Σεπτεμβρίου η Ευρωπαΐκή μέρα γλωσσών. Σκοπός της πρωτοβουλίας αυτής είναι η προώθηση της πολυγλωσσίας και η επίτευξη της διαπολιτισμικής κατανόησης.
 Οι μαθητές και μαθήτριες της β’ και Γ’ τάξης του Μουσικού Γυμνασίου Σάμου, με αφορμή αυτήν τη μέρα, συμμετείχαν στη δράση ” Γλώσσες για την Ειρήνη”. Εμπνεύστηκαν και δημιούργησαν αφίσες με το μήνυμα της Ειρήνης, σε πάρα πολλές γλώσσες. Οι αφίσες αυτές στάλθηκαν και θα παρουσιαστούν στον ιστότοπο του Ευρωπαΐκού Κέντρου Σύγχρονων γλωσσών. Συντονίστριες αυτής της δράσης ήταν οι καθηγήτριες της Γαλλικής γλώσσας, Λεκκού Ειρήνη, και της Γερμανικής, Καλπακίδου Ζωή.