• Στο παρόν blog θα βλέπετε από τη σχ. χρονιά 2023-24 μόνο ανακοινώσεις. Για παραπάνω πληροφορίες, μπορείτε να επισκεφτείτε το νέο site του σχολείου μας στην παρακάτω διεύθυνση:

• Σαν σήμερα

20/4/1941: Ο στρατηγός Τσολάκογλου υπογράφει το πρωτόκολλο συνθηκολόγησης του ελληνικού στρατού με τις γερμανικές δυνάμεις εισβολής.

Πρόσκληση του Γυμνασίου Μολάων και των μαθητών της Γ γυμνασίου για συγκέντρωση τροφίμων

Σκοπός να συγκεντρωθούν τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης που θα προσφερθούν σε ίδρυμα της περιοχής των Μολάων.

Λήψη αρχείου

«Υποβολή αιτήσεων για την εισαγωγή μαθητών στα Πρότυπα και Πειραματικά σχολεία για το σχ. έτος 2024-25»

Η εισαγωγή μαθητών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025 αφορά στην εισαγωγική τάξη κάθε βαθμίδας, δηλαδή το προνήπιο, την Α’ Δημοτικού, την Α’ Γυμνασίου και την Α’ Γενικού Λυκείου (σε κάποια Πειραματικά νηπιαγωγεία προσφέρονται και θέσεις νηπίων.)

Στα Πειραματικά Σχολεία (Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια) η εισαγωγή γίνεται με δημόσια ηλεκτρονική κλήρωση που θα διεξαχθεί την Παρασκευή 17 Μαΐου 2024.

Στα Πρότυπα Γυμνάσια και Πρότυπα Λύκεια με δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων η οποία θα διεξαχθεί το Σάββατο 18 Μαΐου 2024.

Στην ως άνω δοκιμασία οι μαθητές αξιολογούνται σε δεξιότητες που απέκτησαν κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους στο Δημοτικό Σχολείο ή το Γυμνάσιο κατά περίπτωση, σχετικές με την κατανόηση κειμένων της ελληνικής γλώσσας και μαθηματικών εννοιών. Οι μαθητές δεν απαιτείται να μελετήσουν συγκεκριμένη ύλη για να προετοιμαστούν για τη συμμετοχή τους στην εν λόγω δοκιμασία.

Αιτήσεις – Προθεσμία:

Οι γονείς/κηδεμόνες που επιθυμούν τη συμμετοχή του παιδιού τους στην κλήρωση ή την δοκιμασία εισαγωγής, υποβάλλουν ηλεκτρονική αίτηση,

…από την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 έως και την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024 και ώρα 23:59.

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε τα επισυναπτόμενα αρχεία

Ρύθμιση θεμάτων σχετικά με την εισαγωγή μαθητών σε Πρότυπα Σχολεία, Πειραματικά Σχολεία και Εκκλησιαστικά Σχολεία.

Αριθμός εισακτέων μαθητώντριών σε Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025

Εισαγωγή μαθητών/τριών στα Σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης, κατά το σχολικό έτος 2024-2025

school

Όπως ήδη γνωρίζετε από το σχολικό έτος 2023-2024 και εφεξής, οι μαθητές/τριες εισάγονται στην Α΄ τάξη Εκκλησιαστικού Γυμνασίου και Α΄ τάξη Γενικού Εκκλησιαστικού Λυκείου κατόπιν εξετάσεων ή δοκιμασίας (τεστ) δεξιοτήτων, βάσει του άρθρου 123 του ν. 4823/2021 (Α΄ 136), όπως ισχύει.

Με την αρ. 25451/Δ6 (Β΄ 1671/14-3-2024) Υπουργική Απόφαση δίνεται η δυνατότητα στους μαθητές και στις μαθήτριες έκτης τάξης δημοτικού ή τρίτης τάξης γυμνασίου να είναι υποψήφιοι/ες για εισαγωγή, μέσω τεστ δεξιοτήτων

για την κάλυψη των θέσεων που έχουν οριστεί σύμφωνα με τις 3η/29-2-2024 και 4η/7-3-2024 αποφάσεις του Εποπτικού Συμβουλίου Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης περί αριθμού εισακτέων μαθητών/τριών στα εκκλησιαστικά σχολεία ως εξής:
Α) στην Α΄ τάξη Εκκλησιαστικού Γυμνασίου ή Α΄ τάξη Γενικού Εκκλησιαστικού Λυκείου, αντίστοιχα
Β) στην Α΄ τάξη Εκκλησιαστικού ή Προτύπου Γυμνασίου ή Α΄ τάξη Γενικού Εκκλησιαστικού ή Προτύπου Λυκείου, αντίστοιχα
Γ) στην Α΄ τάξη Εκκλησιαστικού ή Προτύπου ή Πειραματικού Γυμνασίου ή Α΄ τάξη Γενικού Εκκλησιαστικού ή Προτύπου ή Πειραματικού Λυκείου, αντίστοιχα
Η εισαγωγή στα Πειραματικά σχολεία γίνεται με κλήρωση.

Με το νέο σύστημα εισαγωγής μαθητών/τριών στα εκκλησιαστικά σχολεία διασφαλίζεται η αντικειμενικότητα, η διαφάνεια και το αδιάβλητο της διαδικασίας.
Όσοι/ες μαθητές/τριες ενδιαφέρονται να είναι υποψήφιοι/ες για εισαγωγή μόνο σε Εκκλησιαστικό Σχολείο ή σε Εκκλησιαστικό Σχολείο και σε Πρότυπο Σχολείο θα αξιολογηθούν μέσω τεστ δεξιοτήτων σε τρία (3) μαθήματα: Γλώσσα, Μαθηματικά και Θρησκευτικά.

Δείτε τα σχετικά αρχεία

«Εισαγωγή μαθητώντριών στα Σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης,

Ώρες ενημέρωσης γονέων – Νέο.

1ο Μαθητικό Συνέδριο Αστρονομίας

αστρονομια συνεδριο

Το σχολείο μας συμμετέχει στο  1ο Μαθητικό Συνέδριο Αστρονομίας με θέμα «Σώζειν  τα φαινόμενα» που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 στις 09:00π.μ.
Επισυνάπτεται η πρόσκληση.

Η παρακολούθηση του συνεδρίου θα γίνει διαδικτυακά, και μπορούν να το παρακολουθήσουν όλοι οι μαθητές του σχολείου στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Passcode :   661976
Με εκτίμηση,
Παπαδημητρίου Ευανθία

Ακολουθεί και το πρόγραμμα του Συνεδρίου

ASTRONOMIA_programma-1

Πρόσκληση σε εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης

Οι θεατρικοί Όμιλοι του Γυμνασίου και του Δημοτικού Μολάων σας προσκαλουν σε εκδήλωση για την Παγκόσμια Ήμερα Ποίησης .

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 24 Μαρτίου 2024 και ώρα 19:00 στην αίθουσα Θεάτρου  Χρήστος Ι. Καρυτσιώτης.

Ωρολόγιο Πρόγραμμα από 26/2/2024

Λήψη αρχείου

«ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ (CYBERBULLYING), ΟΡΘΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ»

Λήψη αρχείου

Αφίσες με θέμα την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο.

Με αφορμή τη δράση που πραγματοποιείσαι το σχολείο μας σε συνεργασία με τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο και αντίστοιχο μάθημα με την ίδια θεματική στην Πληροφορική, οι μαθητές της Α’ τάξης του Γυμνασίου μας ανέλαβαν, στο πλαίσιο του μαθήματος, να δημιουργήσουν μια ψηφιακή αφίσα με θέμα την «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο». Οι μαθητές, μέσω της ψηφιακής αφίσας, είχαν ως τελικό σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των συμμαθητών τους σε θέματα σχετικά με την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο. Παρακάτω θα δείτε κάποιες από τις ψηφιακές δημιουργίες των μικρών μας μαθητών.

Ένα μεγάλο μπράβο σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια και το ενδιαφέρον που έδειξαν κατά τη διάρκεια της δραστηριότητας!

Λήψη αρχείου

** Για τις ανάγκες δημιουργίας των posters, οι μαθητές άντλησαν εικόνες από το Διαδίκτυο.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟΝ 4Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ ΚΑΙ ΓΛΩΣΣΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ