ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙΟΥ

Αγαπητοί γονείς, κηδεμόνες και μαθητές/τριες, καλή σχολική χρονιά!

Σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός μας αύριο θα πραγματοποιηθεί στις 8:45 π.μ.
Παρακαλούνται οι μαθητές/τριες μας να προσέλθουν ως τις 8:30, αν τους μεταφέρετε οι γονείς.
Θα χαρούμε πολύ να σας δούμε όλους από κοντά.
Ειδικά οι γονείς της Α’ τάξης, παρακαλείσθε να προσέλθετε, ώστε να έχουμε τη δυνατότητα να σας ενημερώσουμε για τα βασικά στοιχεία της λειτουργίας του σχολείου μας.
Η ενημέρωσή θα διαρκέσει περίπου 20′ μετά τον αγιασμό, ενώ θα χρειαστούμε να συμπληρώσετε ένα έντυπο με βασικές πληροφορίες για το παιδί.
Οι μαθητές/τριες θα λάβουν τα βιβλία τους έτοιμα σε σακούλα από εμάς καθώς και το πρόγραμμα μαθημάτων για την επόμενη ημέρα.
Οι ώρες αναχώρησης από κάθε χωριό με το Αστικό και Υπεραστικό ΚΤΕΛ είναι:

Πετρόπορος: 7:15
Νομή: 7:20
Φανερωμένη: 7:25
Ταξιάρχες: 7:20
Χρυσαυγή: 7:15
Πατουλιά: 7:15

Ώρα αναχώρησης από το σχολείο: 10:00 π.μ.

Ζέφη Νικολάου

ΘΕΡΙΝΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙΟΥ

ΘΕΡΙΝΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙΟΥ page 0001

Τελετή λήξης-αποφοίτησης 2023-2024

Την Παρασκευή 24 Μαΐου 2024 πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μια συγκινητική τελετή λήξης του σχολικού έτους και αποφοίτησης  των μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης η διευθύντρια του σχολείου, κ. Ζέφη Νικολάου, εκφώνησε αποχαιρετιστήριο λόγο και παρέδωσε στους μαθητές ενθύμια φοίτησης. Στη συνέχεια, ο πληροφορικός, κ. Δημήτρης Γκούμας, παρουσίασε ένα όμορφο αναμνηστικό  βίντεο με ξεχωριστές στιγμές των παιδιών κατά τα τρία χρόνια της φοίτησής τους στο Γυμνάσιο. Στο τέλος της εκδήλωσης οι μαθητές διάβασαν τις δικές τους αποχαιρετιστήριες επιστολές, σκορπώντας γέλια και δάκρυα στο κοινό. Η διευθύντρια και Σύλλογος Διδασκόντων εύχεται σε όλους τους μαθητές και τις οικογένειές τους «Καλό Καλοκαίρι!!!»

ΕΚΘΕΣΗ ΕΙΚΑΣΤΙΚΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Σχολικός περίπατος στον Άη Γιώργη

Την Τρίτη 21 Μαΐου 2024 πραγματοποιήθηκε ο τελευταίος σχολικός περίπατος στο Πάρκο του Άη Γιώργη και έκλεισε έτσι, με τον πιο όμορφο τρόπο, μια εποικοδομητική και πλούσια σε δράσεις χρόνια.

Ενημέρωση με θέμα «Τραπ Μουσική»

Τη Δευτέρα 20 Μαΐου 2024 το σχολείο μας υποδέχτηκε τη μουσικό-χορωδό του Μουσικού Σχολείου, κα Νατάσσα Παπαστάθη, η οποία μίλησε στα παιδιά για την Τραπ μουσική. Η κα Παπαστάθη παρουσίασε την ιστορία και τις ιδιαιτερότητες αυτού του μουσικού είδους και μέσα από το διάλογο με τους μαθητές προσπάθησε να τους προβληματίσει για τις κοινωνικές συνθήκες που το γέννησαν αλλά και τα ρατσιστικά πρότυπα και τις αντικοινωνικές συμπεριφορές που προβάλει.

Ενημέρωση με θέμα «Ναρκωτικά »

Την Τρίτη 14 Μαΐου 2024 οι εκπρόσωποι της ελληνικής αστυνομίας, κύριοι Σακομήτρος Μιχαήλ και Γίδας Γεώργιος επισκέφθηκαν στο σχολείο μας και ενημέρωσαν τους μαθητές για τα φλέγον θέμα των ναρκωτικών ουσιών. Αφού μίλησαν για τα είδη και τους τρόπους παρασκευής και εμπορίου των ναρκωτικών και επισήμαναν τους κινδύνους της χρήσης τους, προχώρησαν σε επίδειξη του τρόπου ανίχνευσης και εύρεσης ναρκωτικών ουσιών από εκπαιδευμένο σκύλο.

Επίσκεψη στη ΣΜΥ

Τη Δευτέρα, 15 Απριλίου 2024, οι μαθητές της Γ΄ Τάξης του Γυμνασίου Μεγαλοχωρίου επισκέφτηκαν τη Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών (ΣΜΥ). Εκεί ενημερώθηκαν για την οργάνωση και λειτουργία της ΣΜΥ, αλλά και των υπόλοιπων στρατιωτικών σχολών και πληροφορήθηκαν διεξοδικά τις προϋποθέσεις εισαγωγής στις ελληνικές στρατιωτικές σχολές. Στη συνέχεια περιηγήθηκαν στις εγκαταστάσεις της σχολής και ξεναγήθηκαν στο Στρατιωτικό Μουσείο, όπου φυλάσσονται σημαντικά κειμήλια της νεότερης στρατιωτικής ιστορίας μας. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με συνοδούς καθηγητές την κα Στεφοπούλου Ευαγγελή και τον κ. Γκούμα Δημήτριο.

Διδακτική επίσκεψη της Γ΄ Τάξης στο Πρότυπο ΕΠΑΛ Τρικάλων

Την Πέμπτη, 11 Απριλίου 2024, η Γ΄ Τάξη του Γυμνασίου Μεγαλοχωρίου πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο Πρότυπο ΕΠΑΛ Τρικάλων. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος «Εργαστήριο Δεξιοτήτων», στην ενότητα «Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός». Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του Πρότυπου ΕΠΑΛ, ενημερώθηκαν για τους τομείς που λειτουργούν στο σχολείο και για τη μετέπειτα επαγγελματική πορεία που μπορεί να προσφέρει, καθώς και για δυνατότητα φοίτησης σε πανεπιστημιακές σχολές.

Διδακτική επίσκεψη της Γ΄ Τάξης στα Μετέωρα

Την Πέμπτη, 11 Απριλίου 2024, η Γ΄ Τάξη του Γυμνασίου Μεγαλοχωρίου πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στα Μετέωρα. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος «Εργαστήριο Δεξιοτήτων», στην ενότητα «Παγκόσμια και τοπική πολιτιστική κληρονομιά». Μαθητές και εκπαιδευτικοί επισκέφθηκαν την Ιερά Μονή Βαρλαάμ, ξεναγήθηκαν στους χώρους της και έμαθαν για τους κανόνες του μοναστικού βίου και την ιστορία και την τέχνη της μονής. Παράλληλα είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν το μοναδικό παγκόσμιο γεωλογικό φαινόμενο, τους βραχώδεις σχηματισμούς των Μετεώρων και να μάθουν για τον τρόπο σχηματισμού τους.