Στο Εργαστηριακό κέντρο της ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε στους Αγίους Αναργύρους Αθηνών ,το Σάββατο 27-01-2024, έλαβε χώρα η τελική φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών EOES (πρώην EUSO).

Το σχολείο μας εκπροσώπησε τον νομό Κορινθίας με την τριμελή ομάδα του, αποτελούμενη από μαθητές/τριες της Β΄Λυκείου.  Τα παιδιά διαγωνίστηκαν μέσω της διεξαγωγής εργαστηριακών δοκιμασιών σε τρία διαφορετικά αντικείμενα , Βιολογία, Φυσική  και Χημεία. Έκαναν εξαιρετική προσπάθεια , διαγωνίστηκαν με διάθεση να πετύχουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα  και πάνω απόλα χάρηκαν για την συμμετοχή τους σε αυτόν τον ξεχωριστό διαγωνισμό.

Τα παιδιά είχαν να αντιμετωπίσουν και τις εποχιακές ιώσεις. Η σύνθεση της ομάδας χρειάστηκε να αλλάξειαρκετές φορές στη διάρκεια  της προετοιμασίας .Αυτό όμως δεν στάθηκε εμπόδιο ώστε η ομάδα να πάρει την πρώτη θέση στον τοπικό Διαγωνισμό σε επίπεδο Νομού και να προσπαθήσει για το καλύτερη δυνατή διάκριση σε Πανελλαδικό επίπεδο.

Αξίζουν λοιπόν πολλά συγχαρητήρια στα συνολικά τέσσερα παιδιά που αποτέλεσαν τα μέλη της ομάδας μας.

Τις μαθήτριες Γρίσπου Αικατερίνη, Κόρκα Αναστασία ,Μπορντεϊάν Σοφία και τον μαθητή Ροσάτο Μάριο.

Συγχαρητήρια και στους καθηγητές ΠένηΓεωμελά (Βιολόγο), Σπύρο Σβερκούνο (Φυσικό) και Κώστα Μολασιώτη (Χημικό) που προετοίμασαν την ομάδα διαθέτοντας προσωπικό χρόνο. Είναι δεδομένο πως και αυτοί μοιράστηκαν τη χαρά των παιδιών και ένιωσαν ιδιαίτερη περηφάνια για την επιτυχία τους.

Να ευχηθούμε καλή επιτυχία στις δύο πρώτες ομάδες του Πανελλήνιου Διαγωνισμού (Γενικό Λύκειο Κολλεγίου Ψυχικού και ΓΕΛ Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη ) που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στην Πανευρωπαϊκή φάση του Διαγωνισμού που θα γίνει Στο Λουξεμβούργο.

Στους μαθητές και στις μαθήτριές μας  να ευχηθούμε και εις ανώτερα και να παροτρύνουμε και άλλα παιδιά να μην διστάζουν να συμμετέχουν σε διαγωνισμούς και σε δοκιμασίες , που είναι κοντά στα ενδιαφέροντά τους , τα ιδιαίτερα ταλέντα και τις κλίσεις τους.