Στο πλαίσιο των δράσεων κατά της σχολικής βίας το σχολείο μας συμμετείχε στη πανελλαδική δράση του Δικτύου Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και του Υπουργείου Παιδείας.
Με ένα ξεχωριστό τρόπο η εκπαιδευτική μας κοινότητα έστειλε το δικό της μήνυμα κατά της σχολικής βίας, με τα παιδιά να παροτρύνουν κάθε θύμα της να μιλάει για το πρόβλημα του.
Για να ακουστεί το συμβολικό αυτό μήνυμα οι μαθητές έδωσαν το μήνυμα : «ΣΠΑΣΤΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ», σπάζοντας το κάθε παιδί το δικό του μπαλόνι .Το σπάσιμο των μπαλονιών ταυτόχρονα από όλους τους μαθητές έστειλε το μήνυμα ότι “κανείς δεν είναι μόνος”.
Επίσης πραγματοποιήθηκε δράση ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης των μαθητών του Γυμνασίου από τη σχολική ψυχολόγο του σχολείου μας κ.Στεφη Αικατερίνη και για τους μαθητές του Λυκείου από τον Κοινωνικό Λειτουργό κ.Γιαννιτσα Δημητριο.