ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ
Λίγο πριν το τελευταίο σχολικό κουδούνι θα σημάνει τη λήξη των μαθημάτων, έχουμε τη χαρά να αναμένουμε το θεατρικό κουδούνι, που θα κηρύξει την έναρξη της θεατρικής παράστασης, την οποία με κέφι και μεράκι προετοίμασε η θεατρική ομάδα του σχολείου μας. Είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένη που και φέτος, παράλληλα με το υψηλής ποιότητας διδακτικό έργο που, όπως πάντα, παρείχαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, υλοποιήθηκαν πλήθος δράσεων, στο πλαίσιο των οποίων οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να ερευνήσουν, να δημιουργήσουν και να αναδείξουν άλλες πτυχές του εαυτού τους.
Νιώθω την ανάγκη να επαινέσω τους μαθητές του σχολείου μας που δεν πτοήθηκαν από το βάρος των σχολικών και εξωσχολικών τους υποχρεώσεων και ανταποκρίθηκαν με θέρμη στο κάλεσμα των εκπαιδευτικών Βασίλη Οικονόμου Ράνιας Διακομοπουλου και Σοφίας Λαμπρινού, για συμμετοχή στη θεατρική ομάδα, αποδεικνύοντας ότι η ανάγκη για καλλιτεχνική έκφραση είναι ισχυρότερη από κάθε εμπόδιο.
θα ήθελα να ευχαριστήσω τόσο τα παιδιά όσο και τους συναδέλφους για τον προσωπικό χρόνο και κόπο που αφιέρωσαν σε αυτήν την προσπάθεια και να εκφράσω τη βεβαιότητα αφενός ότι το αποτέλεσμα θα είναι για ακόμα μία φορά αντάξιο των προσδοκιών μας, αφετέρου ότι η θεατρική ομάδα του Γυμνασίου με Λυκειακές τάξεις Λεχαίου θα καταστεί πλέον θεσμός που θα συνεχίσει να δραστηριοποιείται για πολλά ακόμη χρόνια!
Την ΤΕΤΑΡΤΗ 17/4/2024 στις 12.00 και κατά σειρά εμφάνισης, η Αλεξάνδρα, ο Αργύρης, η Σίλια, η Αγγελική, ο Αίαντας- Βασίλης, η Φλάβια, η Φωτεινή ,η Πελαγία και η Γεωργία και με σκηνοθέτη τον κ. Βασίλειο Οικονόμου και βοηθό σκηνοθέτη τη Γεωργία θα θέσουν στη διάθεσή σας το ταλέντο τους συμμετέχοντας στο θεατρικό έργο του Κώστα Μουρσελά “Το Δίκαννο”στο 16ο Περιφερειακό Φεστιβάλ Μαθητικού Θεάτρου στο Ξυλόκαστρο.
Το έργο γράφτηκε το 1970 και αποτελεί ένα κωμικό μονόπρακτο, εκφράζοντας το κυρίαρχο κλίμα που δέσποζε στις αρχές της δεκαετίας του 70 , τότε που η ανελευθερία του λόγου και η καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων συνόδευαν τη δικτατορία. Με άξονα τη ζωή του ζευγαριού ο Μουρσελάς μιλάει για την έννοια του συμβιβασμού και τις αντιφάσεις που αναδύονται, το χάσμα των γενεών και τη φίμωση της ελύθερης βούλησης.
ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΤΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΑΣ

Μπροστά στο ταλέντο των νεαρών μας ηθοποιών υποκλίνομαστε όπως έκαναν και εκείνοι/ες στο τέλος της παράστασης περιμένοντας με αγωνία το χειροκρότημά μας!
Είμαστε ευγνώμονες για τις στιγμες συγκίνησης που μας χαρισατε και δηλώνουμε πρόθυμοι να σταθούμε αρωγοί και συνοδοιπόροι σας σε ό,τι κι αν θελήσετε να τολμήσετε, με τη βεβαιότητα ότι θα το φέρετε εις πέρας με απόλυτη επιτυχία, όπως κάνατε και με αυτό σας το εγχείρημα…
Ευχαριστούμε από καρδιάς το Δήμο Ξυλοκάστρου και τους αρμόδιους αντιδημάρχους για την άψογη οργάνωση και τη φιλοξενία ,το Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κορινθίας κ.Βασιλειο Σαμαρά , την Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων κ.Ανιτα Τσαπαλου,το Διευθυντή του ΓΕΛ Ξυλοκάστρου κ.Γεωργιο Θεοφιλόπουλο και τους εκπαιδευτικούς,τους γονείς και τους μαθητές/τριες που μας τίμησαν με την παρουσία τους.