Στο πλαίσιο της 10ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2023, και  με στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής, οι μαθητές/τριες του σχολείου μας, την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023, είχαν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν σε μια σειρά από δραστηριότητες. Συγκεκριμένα:

Ενημερώθηκαν και προπονήθηκαν από τους προπονητές και προπονήτριες του αθλητικού συλλόγου του Παμβοχαϊκού στο άθλημα της πετοσφαίρισης.

Συμμετείχαν σε εσωτερικούς αγώνες Μπάσκετ και Ποδοσφαίρου.

Παρακολούθησαν βίντεο και συμμετείχαν σε συζήτηση σχετικά με τους αθλητές και τα αθλήματα των Παραολυμπιακών αγώνων.

Την οργάνωση και τον συντονισμό των δραστηριοτήτων ανέλαβαν οι
εκπαιδευτικοί κ. Μπόσγας Αθανάσιος, κ. Χρισταράς Βασίλειος και η κα. Καίσαρη Βενετία με τη βοήθεια και την υποστήριξη όλων των εκπαιδευτικών του σχολείου μας.