Αρχική » Εκπαιδευτικές δράσεις » Επίσκεψη ομάδας παιδιών της Α’ Γυμνασίου στη “Μέριμνα Κατερίνης” (6 – 2 – 2014)

Επίσκεψη ομάδας παιδιών της Α’ Γυμνασίου στη “Μέριμνα Κατερίνης” (6 – 2 – 2014)

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΟΜΑΔΑΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΗΣ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΤΗ «ΜΕΡΙΜΝΑ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ»

Στο πλαίσιο των Βιωματικών Δράσεων και με θέμα: « Ταυτότητα και Ετερότητα» μια ομάδα 16 μαθητών της Α’ Γυμνασίου επισκέφθηκε την «Μέριμνα Παιδιού Κατερίνης», στις 6 Φεβρουαρίου του 2014 με υπεύθυνη καθηγήτρια, την κυρία Σουλτανίδου Ασήμω και συνοδό την Διευθύντρια του Γυμνασίου, κυρία Παπαδοπούλου Γαρυφαλιά. Οι μαθητές στην αρχή ήταν διστακτικοί, αλλά γρήγορα με την απλόχερη αγάπη, που δέχθηκαν από τα παιδιά της Μέριμνας, ένιωσαν οικεία και άνετα. Τα παιδιά του σχολείου μας έπαιξαν αρχικά ένα ωραίο σκετσάκι, στη συνέχεια είπαν τραγούδια και κέρασαν στα παιδιά της Μέριμνας κουλουράκια. Φεύγοντας έδωσαν την υπόσχεση, ότι θα ξαναέρθουν. Ήταν για τους μαθητές μας εμπειρία ζωής.

CAM00015 CAM00010 CAM00012

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.