Αρχική » Εκπαιδευτικές δράσεις » Συμμετοχή του σχολείου μας σε εκδήλωση για την Γαλλοφωνία

Συμμετοχή του σχολείου μας σε εκδήλωση για την Γαλλοφωνία

Το Γυμνάσιο Κάτω Μηλιάς συμμετείχε στην εκδήλωση Γαλλοφωνίας που πραγματοποιήθηκε στην Εκάβη στις 18/3/2012 από το Σύλλογο Καθηγητών Γαλλικής Πιερίας. Συμμετείχαν οι παρακάτω μαθήτριες από όλες τις τάξεις του σχολείου:

• Μπατσίλα Άννα
  • Ιτσιού Σοφία
  • Τσαρσιταλίδου Παρασκευή
  • Ευαγγελοπούλου Μαρία
  • Κουμαντζια Αναστασία
  • Βασιλείου Ελένη
  • Νάκα Βασιλική

Με υπεύθυνη καθηγήτρια  την κ. Σουλτανίδου Ασήμω  καθηγήτρια Γαλλικής.  Η παρουσίαση αφορούσε στα  Δικαιώματα του Παιδιού στην Γαλλική και Ελληνική Γλώσσα.

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.