Αρχική

Σας καλωσορίζουμε στον ιστότοπο του σχολείου μας και ελπίζουμε να γίνετε τακτικοί του επισκέπτες.  Εδώ θα μπορείτε να ενημερώνεστε για θέματα και ανακοινώσεις που αφορούν την καθημερινή μας δραστηριότητα.

Το Γυμνάσιο Καμινίων βρίσκεται στην ομώνυμη γειτονιά του Πειραιά και στεγάζεται σε ένα μεγάλο κτήριο επί της οδού Δωδεκανήσου. Έχει μια ξεχωριστή ιστορία στην εκπαίδευση του Πειραιά, αφού στο παλιό κτήριο «Προμηθέας» δίδαξαν σημαντικοί καθηγητές της πόλης μας και διδάχθηκαν μαθητές που σήμερα τιμούν την κοινωνική, οικονομική και επιστημονική ζωή του Πειραιά.

Tο σχολείο μας διαθέτει σχολική βιβλιοθήκη, εργαστήριο Φυσικών Επιστημών, κλειστό Γυμναστήριο, εργαστήριο Πληροφορικής και αίθουσα Μουσικής.

“Παιδεία είναι αυτό που επιβιώνει όταν όλα όσα έχουν μαθευτεί ξεχνιούνται.”  –  B.F. Skinner