ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΔΡΑΣΗΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΥΓΕΙΑΣ

ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ  ΟΙ ΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΣΕ ΕΘΝΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023 -2024 ΓΙΑ ΕΦΗΒΟΥΣ  ΚΑΙ ΕΦΗΒΕΣ ΤΗΣ Α΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ  ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ :

1) “ΜΕΓΑΛΩΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΩ! ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ”

2) “ΠΡΟΛΗΨΗ ΑΤΥΧΗΜΑΤΩΝ ”

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΥΡΙΕΣ ΤΣΑΠΚΙΝΗ ΜΑΡΙΑ-ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ , ΚΟΥΤΡΟΥΛΗ ΕΛΕΝΗ-ΜΑΙΑ, ΠΙΛΑΛΗ ΦΩΤΕΙΝΗ-ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ  ΚΑΙ ΓΙΑΝΝΑΚΟΥ ΣΟΦΙΑ- ΕΠΙΣΚΕΠΤΡΙΑ ΥΓΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΙΤΕΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΨΟΓΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΙΡΡΑΣ

IMG 20240422 100709

Μαθήτριες και μαθητές της έκτης τάξης του Δημοτικού Σχολείου της Κίρρας επισκέφθηκαν το σχολείο μας και ξεναγήθηκαν στα εργαστήρια, τις αίθουσες και το …. κυλικείο μας. Εδώ στιγμιότυπο από το εργαστήριο Τεχνολογίας με την κ. Μπασδέκη.

Η Γ ΤΑΞΗ ΣΤΟ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ

IMG 20240419 230420 744IMG 20240419 230359 724

Μαθήτριες και μαθητές της Γ τάξης πραγματοποίησαν την αποχαιρετιστήρια εκδρομή τους στο Μεσολόγγι με συνοδούς τις κ. Γάτου, Κούσκουρη, Παπούλια και Χατζηαγγέλου. Περιηγήθηκαν στον Κήπο των Ηρώων, στο Μουσείο ιστορίας και Τέχνης και στις αλυκές στην Τουρλίδα.

Η “ΔΙΑΔΡΟΜΗ” ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Την περίοδο Μαρτίου – Απριλίου 2024 το Κέντρο Πρόληψης Εξαρτήσεων  και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Περιφερειακής Ενότητας Φωκίδας “ΔΙΑΔΡΟΜΗ” πραγματοποίησε συναντήσεις ενημέρωσης – ευαισθητοποίησης των παιδιών της Γ΄τάξης για τις εξαρτησιογόνες ουσίες , ειδικότερα τη νικοτίνη και το αλκοόλ και τους κινδύνους που συνεπάγονται

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΥΠΑΤΗ

IMG 20240328 1045242IMG 20240328 112142

Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Α΄τάξης με τις εκπαιδευτικούς κ. Κούσκουρη, κ. Παπούλια και κ. Συμεωνίδου, επισκέφθηκαν το Αστεροσχολείο της Υπάτης, όπου παρακολούθησαν ενημερωτική παρουσίαση ευαισθητοποίησης στο Αμφιθέατρο του Αστεροσχολείου και μετά περιηγήθηκαν  μέσω προγράμματος εξομοίωσης, στο γνωστό μας Σύμπαν στο Αστροθέατρο-Θόλο / Πλανητάριο .  Η επίσκεψη στην Υπάτη ολοκληρώθηκε με την ξενάγηση στο Βυζαντινό Μουσείο , ένα παλιό πέτρινο κτίριο με  υπέροχο φωτισμό που αναδεικνύει τα πλούσια εκθέματα και  τη Βυζαντινή Ιστορία όλης της Φθιώτιδας.

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΟ ΓΑΛΑΞΙΔΙ

IMG 20240321 1057313IMG 20240321 104242

Μαθήτριες και μαθητές του Β2 τμήματος με τις εκπαιδευτικούς κ. Κούσκουρη και κ. Παπούλια, εκπόνησαν το πρόγραμμα του ΚΕΠΕΑ Άμφισσας με τίτλο: “Γαλαξίδι-Πόλη και οικοσύστημα” .Με την καθοδήγηση του κ. Κόττη, κατέγραψαν και μέτρησαν την βιοποικιλότητα του οικοσυστήματος γύρω από τη Σχολή Τουριστικών Επαγγελμάτων. Κάποιοι έφεραν τα καλάμια τους και ψάρεψαν, κάποιοι άλλοι χόρεψαν κι όλοι μαζί έκαναν πικ νικ στην παραλία .

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

25η

Οι εορταστικές εκδηλώσεις του σχολείου μας για την επέτειο της 25ης Μαρτίου ξεκίνησαν με  τη θεατρική παράσταση “Τα παγωμένα πορτρέτα των ηρώων του 1821” που συντόνισαν οι εκπαιδευτικοί Σ. Συμεωνίδου και Μ. Αυγερινού και συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες από όλες τις τάξεις.

Στη συνέχεια , η χορωδία του σχολείου, υπό τη διεύθυνση του μουσικού  Γ. Παπαδόπουλου, τραγούδησε κλέφτικα τραγούδια, υμνώντας τα κατορθώματα των ηρώων της Επανάστασης .

Οι εκδηλώσεις ολοκληρώθηκαν με την παρουσίαση παραδοσιακών τοπικών χορών από τα παιδιά του σχολείου με την καθοδήγηση του γυμναστή Ε. Κατσίμπρα.

ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ

Στην αυλή του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε  από μαθητές και μαθήτριες του Β1,  το πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίERATOSTHENES 2024νας της Γης, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Μ. Κούσκουρη και  Σ.  Συμεωνίδου.

6η Μαρτίου Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

IMG b4e8d0f9200fa41509a55286d1a3bb04 V IMG 59b0c25cb58e73eac6a25da36c77eed6 V

Στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

στο σχολείο μας προβλήθηκε η ταινία “Θαύμα”(Wonder).