Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας & Παγκόσμια Ημέρα για τα Αδέσποτα Ζώα

ΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΖΩΙΑΣ

Με αφορμή την Ημέρα Φιλοζωίας (4 Απριλίου) το σχολείο επισκέφτηκε ο Κτηνίατρος και πρόεδρος του Κτηνιατρικού Συλλόγου Λάρισας, κύριος Λυτροκάπης Ιωάννης. Ο κύριος Λυτροκάπης μίλησε για τα αδέσποτα ζώα, τις ανάγκες τους, τους τρόπους φροντίδας, προστασίας και σωστής συμπεριφοράς απέναντί τους. Επιπλέον, ενημέρωσε του μαθητές για την πρόληψη ασθενειών και τραυματισμών και την φροντίδα των ζώων. Τα παιδιά έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέραν και συμμετείχαν ενεργά σε όλη τη διάρκεια της παρουσίασης.  Ευχαριστούμε θερμά τον κύριο Λυτροκάπη για την επίσκεψή της στο σχολείο μας!

ΟΜΙΛΙΑ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ 1
Ομιλία του κτηνίατρου κ. Λυτροκάπη

Παράλληλα, έγινε προβολή ταινίας και  οι μαθητές έγραψαν μηνύματα σχετικά με την ημέρα.

ΑΦΙΣΑ ΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΖΩΙΑΣ 2 ΑΦΙΣΑ ΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΖΩΙΑΣ
Ανάρτηση αφίσας για την ημέρα

Τέλος οι μαθητές μοίρασαν  ενημερωτικά φυλλάδια στο χωριό και έβαλαν τροφή για τα αδέσποτα σε πολλά σημεία του χωριού.

ΤΡΟΦΗ ΑΔΕΣΠΟΤΑ 3 ΤΡΟΦΗ ΑΔΕΣΠΟΤΑ 1
ΤΡΟΦΗ ΑΔΕΣΠΟΤΑ 2 ΕΦΗ ΑΔΕΣΠΟΤΑ 3
ΕΦΗ ΑΔΕΣΠΟΤΑ 2 ΕΦΗ ΑΔΕΣΠΟΤΑ 1
Τοποθέτηση τροφής για τα αδέσποτα ζώα