Έγκριση Προγράμματος Erasmus+

Erasmus logo

Ανακοινώνουμε την έγκριση από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (I.K.Y.) του Προγράμματος Erasmus+ με τίτλο “Η πολυμορφία στη σχολική τάξη: Αδυναμία ή πλεονέκτημα;”.

Το Πρόγραμμα έχει διάρκεια 18 μηνών και θα υλοποιηθεί από τον Νοέμβριο 2024 έως και τον Απρίλιο 2026, καλύπτοντας ουσιαστικά δύο διδακτικές σχολικές χρονιές, την τρέχουσα 2024-2025 και την επόμενη 2025-2026.

Στόχος του Προγράμματος είναι η βελτίωση των μεθόδων διδασκαλίας με έμφαση στη συμπερίληψη, τη διαχείριση της σχολικής τάξης, την ανάπτυξη καινοτόμων πρακτικών και την καλλιέργεια των ήπιων δεξιοτήτων των μαθητών/τριών. Παράλληλα, θα επιδιωχθεί η ενίσχυση της εξωστρέφειας του σχολείου και η αναζήτηση εταίρων σε ευρωπαϊκό πλαίσιο.

Στο πλαίσιο του Προγράμματος προβλέπονται να υλοποιηθούν τρεις κινητικότητες εκπαιδευτικών για παρακολούθηση σεμιναρίων σχετικών με τη θεματική και τους στόχους του Προγράμματος και για παρατήρηση εργασίας (job shadowing) σε σχολική μονάδα χώρας του εξωτερικού.