Επίσκεψη στο αρχαίο θέατρο της Δωδώνης

dodoni theater

Μια διαφορετική ξενάγηση είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθητές και μαθήτριες της Γ’ τάξης, που από τις 19 μέχρι τις 23 Απριλίου συμμετέχουν στην 5ήμερη εκδρομή που πραγματοποιείται στα Ιωάννινα και την Κέρκυρα.

Την Κυριακή 21 Απριλίου μαθητές/τριες και συνοδοί εκπαιδευτικοί επισκεφτήκαμε τον αρχαιολογικό χώρο της Δωδώνης, όπου ομάδα μαθητών του Γ1 μάς ξενάγησε στο υπό αναστήλωση αρχαίο θέατρο χωρητικότητας 18οοο θέσεων. Τα παιδιά παρουσίασαν την ιστορία του θεάτρου, την κατασκευή και την αρχιτεκτονική του, τις χρήσεις του μέσα στον χρόνο αλλά και τη διασύνδεσή του με τον περιβάλλοντα φυσικό χώρο.

Η επίσκεψη στο αρχαίο θέατρο της Δωδώνης και η ξενάγηση “από τους μαθητές για τους μαθητές” έγινε στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος με τίτλο “Αρχαία θέατρα της Ελλάδας”, που υλοποιείται την τρέχουσα σχολική χρονιά από τη φιλόλογο Κική Δημοπούλου και την καθηγήτρια αγγλικών Αλεξάνδρα Κούσκουρη.