2 Νοέ 2018

Σεμινάριο & Πιστοποίηση Βασικής Υποστήριξης της Ζωής και χρήσης Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή

Μετά την τεράστια επιτυχία που είχε το εισαγωγικό σεμινάριο για τις πρώτες βοήθειες τον Απρίλιο του 2018, το σχολείο μας φιλοξένησε την Τετάρτη 31/10/2018, 6ωρο Σεμινάριο Βασικής Υποστήριξης της Ζωής και χρήσης Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή, που οδηγεί σε Πιστοποίηση από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Αναζωογόνησης (ERC). Την επιμόρφωση και συνολική οργάνωση ανέλαβε και πάλι ο Ανθρωπιστικός Οργανισμός KIDS SAVE LIVES—Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές (www.kidssavelives.gr) και η Ελληνική Εταιρεία Επείγουσας Προνοσοκομειακής Φροντίδας (www.eeepf.gr). Στο σεμινάριο συμμετείχαν 53 άτομα (μαθητές του σχολείου μας, συγγενείς τους και λοιπά μέλη της τοπικής κοινωνίας), τα οποία επιμορφώθηκαν στις παρακάτω δεξιότητες: Αξιολόγηση θύματος που κατέρρευσε, Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση (ΚΑΡ.Π.Α), Χρήση Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή (AED), Θέση ανάνηψης (πλάγια θέση ασφαλείας), Αντιμετώπιση πνιγμονής από ξένο σώμα, Αντιμετώπιση θύματος πνιγμού, Αντιμετώπιση παιδιού σε καρδιακή ανακοπή.

Οι συμμετέχοντες έλαβαν, εκτός από την πιστοποίηση και την πολύτιμη επιμόρφωση, τη δυνατότητα να δράσουν πολλαπλασιαστικά για τη διάδοση της πολύτιμης ιδέας, να μπορούν οι πολίτες να παρέχουν πρώτες βοήθειες σε συνανθρώπους τους και να υπάρχει Αυτόματος Εξωτερικός Απινιδωτής σε κάθε τοπική κοινότητα, καθώς και πολίτες με γνώση σωστού χειρισμου του.

* Αντίστοιχα σεμινάρια πργαμτοποιούνται συχνά σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας από τον οργανισμό Kids Save Lives. Για περισσότερες πληροφορίες και εκδήλωση ενδιαφέροντος για συμμετοχή σε κάποιο από αυτά, κάντε κλικ εδώ.