29 Απρ 2018

Θεματική Εβδομάδα 2018

Την εβδομάδα 23-27/4/2018, υλοποιήθηκε στο Εσπερινό Γυμνάσιο Πολυγύρου η Θεματική Εβδομάδα σχολικού έτους 2017-2018.

Τις πρώτες 3 ημέρες διοργανώθηκε εκπαιδευτικό σεμινάριο από το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων & Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Χαλκιδικής “ΠΝΟΗ”, με επιστημονικά υπεύθυνη την κ. Παπαλάμπρου Βασιλική, και θέμα: “Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση – Διαφυλικές Σχέσεις”. Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου, οι συμμετέχοντες μαθητές και εκπαιδευτικοί, μέσα από συζήτηση και ομαδικά παιχνίδια ρόλων, είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν, να προβληματιστούν και να λύσουν απορίες τους γύρω από ένα θέμα που απασχολεί μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς.

Η διάλεξη της κ. Νίνας Φαρδογιάννη

Την 4η ημέρα, η κ. Νίνα Φαρδογιάννη, νοσηλεύτρια του Γενικού Νοσοκομείου Χαλκιδικής, πραγματοποίησε στο χώρο εκδηλώσεων του σχολείου μας διάλεξη με θέμα τις πρώτες βοήθειες. Την πολύ ενδιαφέρουσα διάλεξη παρακολούθησαν μαθητές του Εσπερινού Γυμνασίου και Εσπερινού ΓΕΛ Πολυγύρου, και είχαν την ευκαιρία να μάθουν καλές πρακτικές ώστε να προλαμβάνουν και να αντιμετωπίζουν ατυχήματα που μπορούν να συμβούν στους ίδιους και στους οικείους τους.

Την τελευταία ημέρα της Θεματικής Εβδομάδας ο κ. Αναστάσιος Στεφανάκης και εθελοντές εκπαιδευτές του οργανισμού Kids Save Lives (www.kidssavelives.gr) και την αιγίδα της Ελληνικής Εταιρείας Επείγουσας Προνοσοκομειακής Φροντίδας (www.eeepf.gr), πραγματοποίησαν εισαγωγικό σεμινάριο για τις πρώτες βοήθειες. Στο σεμινάριο τονίστηκε η σημασία της εκπαίδευσης όλων των πολιτών στην παροχή πρώτων βοηθειών με σωστό τρόπο, μέχρι να έρθει εξειδικευμένη βοήθεια από επαγγελματίες υγείας, αλλά και της συμμετοχής τους ως εθελοντές εκπαιδευτές για τη διάδοση της σχετικής γνώσης. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στην καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση (ΚΑΡ.Π.Α). Μετά την επίδειξη από τους εθελοντές, ακολούθησε πρακτική άσκηση των συμμετεχόντων μαθητών και καθηγητών. Παρουσιάστηκαν επίσης: πρώτες βοήθειες πνιγμού/πνιγμονής, αντιμετώπιση λιποθυμικών επεισοδίων – εφαρμογή πλάγιας θέσης ασφαλείας, πρόληψη ατυχημάτων και αντιμετώπιση τραύματος (σε εισαγωγικό επίπεδο).