12 Μάι 2017

Τριήμερο Βιωματικό Σεμινάριο για τους Εθισμούς

pnohΣτα πλαίσια της Θεματικής Εβδομάδας σχ. Έτους 2016-2017, πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας τριήμερο Βιωματικό Σεμινάριο με θέμα “Μύθοι και πραγματικότητα σχετικά με τις εξαρτήσεις”. Το σεμινάριο οργανώθηκε από το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων & Προαγωγής της Ψυχικής Υγείας Χαλκιδικής «ΠΝΟΗ» από την επιστημονικά υπεύθυνη κ. Βασιλική Παπαλάμπρου. Μέσα από παιχνίδια ρόλων και ισότιμη και ενεργή συμμετοχή όλων των μαθητών και εκπαιδευτικών του Εσπερινού Γυμνασίου Πολυγύρου προέκυψαν ωφέλιμα ερωτήματα, σκέψεις, απόψεις, προβληματισμοί και συμπεράσματα και κατά γενική ομολογία των συμμετεχόντων το σεμινάριο κρίθηκε ως εξαιρετικά ενδιαφέρον και χρήσιμο. Την τελευταία ημέρα του σεμιναρίου ο καθηγητής Πληροφορικής κ. Κώστας Καμπερίδης πραγματοποίησε παρουσίαση γύρω από το πρόβλημα του εθισμού στο Διαδίκτυο και τις νέες τεχνολογίες, η οποία προκάλεσε συζητήσεις και περεταίρω προβληματισμό.

Ευχαριστούμε θερμά την “ΠΝΟΗ” και ιδιαιτέρως την κ. Βασιλική Παπαλάμπρου για το εξαιρετικά χρήσιμο σεμινάριο.
Παρακάτω μπορείτε να παρακολουθήσετε όλα τα βίντεο που προβλήθηκαν στην εκδήλωση.