ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ

Στις 26/2/2024 παρουσιάστηκε από τη συνάδελφο Καλογεροπούλου Ευσταθία και στις τρείς τάξεις του σχολείου μας δίωρη δειγματική διδασκαλία με διαθεματικό περιεχόμενο, εμπλέκοντας τη Βιολογία με τη Λογοτεχνία. Συνδυάστηκε με ωραίο τρόπο το μάθημα για τη Φωτοσύνθεση με την παρουσίαση ποιήματος τού Οδυσσέα Ελύτη από την ποιητική συλλογή με τίτλο Φωτόδεντρο και η δέκατη τέταρτη ομορφιά, δίνοντας μια διαφορετική διάσταση στη λειτουργία του φωτός. Δόθηκαν στους μαθητές φύλλα εργασίας προς συμπλήρωση και ακολούθησε ενδιαφέρουσα συζήτηση με θέμα το διάλογο επιστήμης και λογοτεχνίας.

9789608399327 500x500h 1

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

IMG 20231020 212821 1IMG 20231020 212750 1

Με αφορμή την 10η Οκτωβρίου (Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας), πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας την Παρασκευή 20-10-2023 ομιλία- δειγματική διδασκαλία διάρκειας δύο διδακτικών ωρών από την εκπαιδευτικό Καλογεροπούλου Έφη (Φυσικό, Θεατρολόγο και Ενδοσχολική Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου). Η κα Καλογεροπούλου , η οποία έχει επιμορφωθεί σε θέματα Ψυχικής Υγείας, αναφέρθηκε σε έννοιες όπως: ψυχική ανθεκτικότητα, ευεξία και καλλιέργεια γνωστικών, κοινωνικών και συναισθηματικών δεξιοτήτων, δημιουργικότητα.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες, αλλά και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και ακολούθησε συζήτηση όσον αφορά τα μαθησιακά αποτελέσματα τής διδασκαλίας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ Δ.Δ.Ε. ΠΕΙΡΑΙΑ : ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΕ ΓΕΛ/ΕΠΑΛ (11-9-2023)

ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ 11-9-2023

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ Δ.Δ.Ε. ΠΕΙΡΑΙΑ : ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΕ ΓΕΛ/ΕΠΑΛ (11-9-2023)

Ο αγιασμός στο σχολείο μας θα γίνει τη Δευτέρα 11/9 στις 7.30 μ.μ.

Την ίδια μέρα οι μαθητές θα παραλάβουν και τα βιβλία τους.

Καλή Σχολική Χρονιά!!!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Εγγραφές μαθητών / μαθητριών κατά το σχολικό έτος 2023-2024

Εσπερινό Γυμνάσιο Κορυδαλλού 1

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εγγραφές μαθητών / μαθητριών κατά το σχολικό έτος 2023-2024

Δικαιολογητικά εγγραφής ΕΝΗΛΙΚΩΝ μαθητών / μαθητριών

Δικαιολογητικά εγγραφής ΕΝΗΛΙΚΩΝ μαθητών

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δικαιολογητικά εγγραφής ΕΝΗΛΙΚΩΝ μαθητών / μαθητριών

Δικαιολογητικά εγγραφής ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ μαθητών / μαθητριών

Δικαιολογητικά εγγραφής ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ μαθητών

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δικαιολογητικά εγγραφής ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ μαθητών / μαθητριών

ΘΕΡΙΝΕΣ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Το γραφείο του σχολείου μας θα λειτουργήσει κατά τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο 2023 στις παρακάτω ημερομηνίες :

4/7/2023

18/7/2023

1/8/2023

16/8/2023

29/8/2023

και ώρες  7.30 μ.μ. – 9.30μ.μ.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΘΕΡΙΝΕΣ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

Μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα προαγωγικών και απολυτηρίων εξετάσεων πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2023

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

Ευχαριστήρια Επιστολή

Δημοσιεύουμε την Ευχαριστήρια Επιστολή προς το Κοινωφελές Ίδρυμα Αθανασίου & Μαρίνας Μαρτίνου για τη δωρεά ηλεκτρονικού εξοπλισμού στο σχολείο μας.

ΕΠΙΣΤΟΛΗ 1

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ευχαριστήρια Επιστολή