Περιήγηση στα Ιστορικά Κτήρια του Κιλκίς

Οι εκπαιδευτικοί του Προγράμματος Πολιτιστικών του Εσπερινού Γυμνασίου Κιλκίς “Οδοί Μνήμης” δέχτηκαν με χαρά την προσφορά του Συλλόγου Αρχιτεκτόνων Κιλκίς για περιήγηση στα ιστορικά κτήρια της πόλης του Κιλκίς.
01 Αρχική συγκέντρωση 01Περιμέναμε να ισχύσει η θερινή ώρα για να γίνει η περιήγηση με το φως του ήλιου και κανονίσαμε το ραντεβού με την ευγενικά προσφερθείσα κ. Όλγα Λαμπριανίδου του Συλλόγου Αρχιτεκτόνων Κιλκίς 01α Πορεία 01

Η περιήγηση άρχισε από το σημείο συνάντησης, τη Μητρόπολη Κιλκίς.

02 Μητροπολιτικό μέγαρο 01

Πρώτο κτήριο το Μηροπολιτικό Μέγαρο που χτίστηκε το 1929. Ήταν η κατοικία του επισκόπου και  στο ισόγειο λειτουργούσαν τα γραφεία της μητροπόλεως.

02 Μητροπολιτικό μέγαρο 04Είναι σύνθεση κλασικισμού και ναοδομίας. Χαρακτηριστικό του είναι η απόλυτη συμμετρία που διακρίνεται εμφανώς στο εξωτερικό του κτηρίου.
02 Μητροπολιτικό μέγαρο 05

Εκτός από την κύρια όψη που δεν πειράχτηκε καθόλου, δεξιά και αριστερά έγιναν προσθήκες όχι και τόσο αρχιτεκτονικές. Το 2012 έγινε πολύ καλή μελέτη διατήρησης.

02 Μητροπολιτικό μέγαρο 03

Η κ. Λαμπριανίδου απαντούσε σε όλες τις απορίες μας με μεγάλη προθυμία!

02α Πορεία 02

Πέρασμα από το Δημοτικό Κήπο.

03 Στάση στο Δημοτικό Κήπο 02
04 Δίδυμες αποθήκες 02 μαθητές

Και τα επόμενα κτήρια είναι οι Δίδυμες Αποθήκες που χτίστηκαν στα τέλη του 19ου  με αρχές του 20ου αιώνα. Οι αποθήκες λεγόταν  Αγκόποφ και ήταν αποθήκες καπνού.

04 Δίδυμες αποθήκες 03 μαθητές

Επηρεάστηκαν από τη γαλλική αρχιτεκτονική, δανείζονται και στοιχεία από την ευρωπαϊκή αρχιτεκτονική. Η εποχή αυτή χαρακτηρίζεται από την προσπάθεια της Οθωμανικής αυτοκρατορίας να εξευρωπαϊστεί.

04α Περιήγηση με την κ Λαμπριανίδου 01

Σε αυτά τα κτίρια εγκαταστάθηκαν οι πρώτοι Στρωμνιτσιώτες πρόσφυγες, όταν πρωτοήρθαν, το 1913. Μετά εγκαταστάθηκε το 13ο Σύνταγμα Στρατού. Το 1947-1948 έγιναν φυλακές, γι΄ αυτό και υπάρχουν τα κάγκελα στα παράθυρα.

04α Πορεία 05

Επόμενο κτήριο η Βιβλιοθήκη από την οποία περάσαμε χωρίς στάση. Χτίστηκε το 1921. Ήταν πάντα χώρος αναψυχής μέχρι να στεγαστεί σε αυτό η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Κιλκίς.

05 Πολυάνειο 01

Το Πολυάνειο Ωδείο είναι από τα πιο ιστορικά κτήρια του Κιλκίς. Χρησιμοποιήθηκε σαν οικοτροφείο των Ουνιτών μοναχών, σαν νοσοκομείο για τα Συμμαχικά στρατεύματα του Α’ Παγκοσμίου Πολέμου και σαν οικοτροφείο θηλεών μετά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο.

05 Πολυάνειο 03 μαθητές

Σήμερα αποτελεί Κέντρο Πολιτισμού αφού λειτουργεί ως Ωδείο υπό την αιγίδα της Μητρόπολης Πολυανής και Κιλκισίου.

Περιήγηση στα Νεοκλασσικά της Οδού Μητροπόλεως.
06 Οδός Μητροπόλεως Νεοκλασσικά 01 06 Οδός Μητροπόλεως Νεοκλασσικά 03
06 Οδός Μητροπόλεως Νεοκλασσικά 02 06 Οδός Μητροπόλεως Νεοκλασσικά 04 μαθητές
06 Οδός Μητροπόλεως Νεοκλασσικά 08 06 Οδός Μητροπόλεως Νεοκλασσικά 06
06 Οδός Μητροπόλεως Νεοκλασσικά 10 06 Οδός Μητροπόλεως Νεοκλασσικά 13
Παλιά Νομαρχία
07 Νομαρχία παλιά 01Χτίστηκε στα τέλη του 19ου  με αρχές του 20ου αιώνα. Κι σε αυτό το κτίριο, όπως και στις αποθήκες, βλέπουμε την προσπάθεια της Οθωμανικής αυτοκρατορίας να εξευρωπαϊστεί.

07 Νομαρχία παλιά 03

Λειτουργεί σαν Διοικητήριο αρχικά.

07 Νομαρχία παλιά 04

Το 1913, με την έλευση των Στρωμνιτσιωτών προσφύγων, μεταφέρονται στο κτίριο υπάλληλοι για τη φροντίδα των προσφύγων. Υπάρχουν μέσα σε αυτό πολλές υπηρεσίες.

07 Νομαρχία παλιά 06

Έγινε ανακαίνιση, αλλά χρειάζεται συνεχή φροντίδα.

07 Νομαρχία παλιά 05 07 Νομαρχία παλιά 07 μαθητές
07α Πορεία 03

Μαθητές και εκπαιδευτικοί της Ομάδας του Εσπερινού Γυμνασίου Κιλκίς ευχαριστήσαμε θερμά την κ. Λαμπριανίδου για την εξαιρετική προσφορά που μας έκανε!

Το Επιμελητήριο

08 Επιμελητήριο 02

Χτίστηκε το 1925. Στέγασε την Εθνική Τράπεζα. Επάνω ήταν η κατοικία του Διευθυντή; ή Διοικητή της Τράπεζας και κάτω λειτουργούσσαν οι υπηρεσίες.

08 Επιμελητήριο 04 μαθητές

Μέχρι το 1950 λειτουργούσε σαν τράπεζα. Μετά έγινε το Επομελητήριο.

Το Λαογραφικό Μουσείο Κιλκίς
 09 Λαογραφικό Μουσείο 01 09 Λαογραφικό Μουσείο 04