O Σύλλογος Ελληνογαλλικής Φιλίας «Το Σπίτι της Αντουανέττας» (La Maison d’Antoinette) έχει ως έδρα του το σπίτι της Αντουανέττας Δεμτζιάν (1912-1992), της πρώτης και πιο αγαπημένης καθηγήτριας γαλλικής γλώσσας στην Αλεξανδρούπολη, η οποία δώρισε με διαθήκη το σπίτι της στο Δήμο Αλεξανδρούπολης, με σκοπό να γίνει κέντρο ανάπτυξης γλωσσών και πολιτισμών ή βιβλιοθήκη ξένων γλωσσών. Ο Σύλλογος έχει ως στόχο την ανάπτυξη της ελληνογαλλικής φιλίας, καθώς και την προώθηση της γαλλικής γλώσσας και του γαλλικού πολιτισμού, μέσα από πολιτιστικές εκδηλώσεις, εκπαιδευτικές δραστηριότητες και εκπαιδευτικά προγράμματα.
Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος “Το Σπίτι της Αντουανέττας ανοιχτό στα σχολεία”, μια ομάδα μαθητών και μαθητριών του Εσπερινού Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης πραγματοποίησε τη Δευτέρα 15 Απριλίου διδακτική επίσκεψη στο σπίτι της Αντουανέττας στην οδό Τσιμισκή, του οποίου η αρραγής ταυτότητα αποτελεί φάρο του γαλλικού πολιτισμού. Η περιήγηση στους χώρους της βιβλιοθήκης, του αναγνωστηρίου και του όμορφα διαμορφωμένου αύλειου χώρου πρόκρινε τη γνωριμία των παιδιών με το σφρίγος της γαλλικής κουλτούρας, ενώ η εικονική περιήγηση στις γαλλικές Άλπεις από τη Γαλλίδα μεταπτυχιακή φοιτήτρια Eve πυροδότησε τη γλωσσική εγρήγορση των παιδιών και την εξοικείωση με βασικές επικοινωνιακές φράσεις στη γαλλική γλώσσα.
Οφείλουμε θερμές ευχαριστίες για την εξαιρετική συνεργασία στο Διοικητικό Συμβούλιο και την Πρόεδρο του Συλλόγου κα Κατερίνα Σταφυλίδου, η οποία ξενάγησε τα παιδιά μας με μεγάλη προθυμία και ευγένεια, κάνοντάς τα κοινωνούς της ιστορίας του σπιτιού, αλλά και της σημασίας του για τη διατήρηση της πολύτιμης ιστορικής μνήμης της πόλης μας.
Ευχαριστούμε θερμά τη φιλόλογο του σχολείου μας Σοφία Κουσίδου, ψυχή της άψογης διοργάνωσης, καθώς και τις φιλόλογους Αθηνά Ντίνου και Ιωάννα Τσιγγέλη, που συνόδευσαν τα παιδιά μας στην υπέροχη αυτή διδακτική εμπειρία.