Αποδεχόμενη με ευγενική προθυμία την πρόσκληση του Εσπερινού Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης, η Ελληνική Αστυνομία πραγματοποίησε τρεις διαδοχικές επισκέψεις στο σχολείο μας, για να ενημερώσει τους μαθητές και τις μαθήτριές μας σχετικά με την αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού, της μάστιγας των ναρκωτικών και τους κινδύνους του διαδικτύου.
Την Τρίτη 2 Απριλίου, στο πλαίσιο των δράσεων του σχολείου μας για την αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού, η Αστυνόμος Χρυσούλα Μητιλούδη από την Ασφάλεια Αλεξανδρούπολης προέβη σε αναλυτική παρουσίαση των μορφών σχολικού εκφοβισμού. Στην αναλυτική παρουσίασή της, μέσω αντιπροσωπευτικών εικόνων, σχολιάστηκε το προφίλ των θυτών και των θυμάτων, καθώς και οι παράγοντες εκδήλωσης του φαινομένου. Σημαντικό βάρος δόθηκε στην αναφορά των αρνητικών συνεπειών που συνοδεύουν περιστατικά σχολικού αλλά και διαδικτυακού εκφοβισμού, με σκοπό την ανάπτυξη ενσυναίσθησης και κατανόησης των αιτιών του. Τονίστηκε επίσης η σημασία της ψύχραιμης διαχείρισης των συμβάντων και κυρίως της αναζήτησης σχετικής βοήθειας.
Την Παρασκευή 5 Απριλίου πραγματοποιήθηκε ενημέρωση για τις εξαρτησιογόνες ουσίες από τον Διοικητή Κωνσταντίνο Δημοσχάκη και τους Αστυνόμους Χρήστο Γαϊδαρτζάκη, Κυριάκο Μαύρο και Στέφανο Κυριακίδη, από το Τμήμα Δίωξης Ναρκωτικών Αλεξανδρούπολης. Παρουσιάστηκαν διεξοδικά οι μορφές και τα είδη των τοξικών ουσιών, οι αιτίες που πυροδοτούν το φαινόμενο της τοξικοεξάρτησης, καθώς και οι τρόποι συμπεριφοράς που μαρτυρούν τη χρήση ναρκωτικών ουσιών. Προς μεγάλη έκπληξη και χαρά των παιδιών, μαζί τους ήταν και ένας σκύλος της Αστυνομίας, εκπαιδευμένος για να εντοπίζει αμέσως τις κρυμμένες τοξικές ουσίες.
Τη Δευτέρα 8 Απριλίου τέθηκε στο κέντρο του ενδιαφέροντος το επίκαιρο και πολυδιάστατο ζήτημα του κυβερνοεκφοβισμού, για το οποίο μίλησε στα παιδιά ο Αστυνόμος Παναγιώτης Σακελλαρίδης, παρουσιάζοντας αναλυτικά τους κινδύνους που παραμονεύουν από την ευρεία χρήση του διαδικτύου, όπως οι επανειλημμένες κλοπές προσωπικών δεδομένων από χάκερς και τα αυξανόμενα περιστατικά ηλεκτρονικής αποπλάνησης και εκφοβισμού. Απάντησε πρόθυμα σε όλες τις ερωτήσεις μαθητών και καθηγητών, ενώ πρότεινε και αρκ
ετούς τρόπους ασφαλούς χρήσης του διαδικτύου.
Οφείλουμε θερμές ευχαριστίες στην Ελληνική Αστυνομία για την πρόθυμη ανταπόκριση στην πρόσκλησή μας, τη διεξοδική πληροφόρηση και την άψογη συνεργασία, αλλά και στις φιλολόγους Άννα Ασπιώτη και Αθηνά Ντίνου για τον συντονισμό και την επιμέλεια της ιδιαίτερα σημαντικής αυτής διοργάνωσης για τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας.